Network-aware virtual machine placement in cloud data centers with multiple traffic-intensive components
Yoğun trafiğe sahip çok sayıda bileşenden oluşan bulut veri merkezleri için mevcut ağ koşullarını göz önüne alan sanal makine yerleştirme
- Tez No: 360921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU, PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hesaplamanın satın alınabilir bir üründen İnternet üzerinde kullanıcılara sunulabilir bir hizmete dönüşmesinin ardından, Bulut Bilişim yeni bir model olarak hizmetli hesaplamayı gerçekleştirmede eşsiz bir başarısıyla ortaya çıkmıştır. Gelişmekte olan herhangi bir teknoloji gibi, Bulut Bilişim de gelişimiyle beraber çözülmesi gereken yeni zorlukları ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada mevcut ağ koşullarını göz önüne alan Sanal Makine (SM) yerleştirme problemini sağlayıcı açısından özel bir senaryoda inceliyoruz. Adı geçen senaryoda, belli altyapı parçaları SM'lerden kaynaklanan yoğun trafik akımlarının son hedefi olmaktadır. Odaklandığımız senaryoda, SM'lerin verimliliği yüksek oranda mevcut altyapı tarafından yoğun trafik isteklerinin karşılanmasına bağlıdır. İlk olarak, SM'lerin verimliliğini yansıtan memnuniyet (satisfaction) olarak adlandırdığımız bir metriği tanımlayıp, bu metriği en yükseğe çıkarmaya çalışıyoruz. Tanımlanan problem NP-hard olup, probleme en uygun çözümü sağlayan polinom zamanda çalışan bir algoritma mevcut değildir. Bu nedenle, SM'lerin iletişim örneği ve akım istek profillerine dayanarak tahmini optimum çözüm sağlayan bir kaç çevrim dışı sezgisel algoritma öneriyoruz. Son bölümde, simülasyon deneyleri ile, önerilen algoritmaların etkisini değerlendirip performanslarını karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Following a shift from computing as a purchasable product to computing as a deliverable service to the consumers over the Internet, Cloud Computing emerged as a novel paradigm with an unprecedented success in turning utility computing into a reality. Like any emerging technology, with its advent, Cloud Computing also brought new challenges to be addressed. This work studies network and traffic aware virtual machine (VM) placement in Cloud Computing infrastructures from a provider perspective, where certain infrastructure components have a predisposition to be the sinks or sources of a large number of intensive-traffic flows initiated or targeted by VMs. In the scenarios of interest, the performance of VMs are strictly dependent on the infrastructure's ability to meet their intensive traffic demands. We first introduce and attempt to maximize the total value of a metric named ``satisfaction" that reflects the performance of a VM when placed on a particular physical machine (PM). The problem is NP-hard and there is no polynomial time algorithm that yields an optimal solution. Therefore we introduce several off-line heuristics-based algorithms that yield nearly optimal solutions given the communication pattern and flow demand profiles of VMs. We evaluate and compare the performance of our proposed algorithms via extensive simulation experiments.