Sanatta mahremiyet alanı olarak 'oda' kavramı
The concept of 'room' as an area of privacy in arts
  1. Tez No: 361008
  2. Yazar: GÜLÇAĞ KONÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİT BOZDOĞAN, PROF. DR. NEDRET ÖZTOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin temel amacı, mahrem alan ve oda kavramı ilişkisini, farklı sanatsal disiplinlere ait başlıklar altında ve sanat eserleri üzerinden çözümlemelerle sunmaktır. İlk olarak geniş anlamda mahremiyet kavramı tanımlanmıştır. Mahremiyet kavramının yaşanılan dönemin özelliğine göre farklılıklar gösterdiği ve sanata yansımaları anlatılmıştır. Mahremiyetin ifşasına psikolojik ve sosyolojik açıdan örnekler verilmiştir. Daha sonra, oda kavramına genel anlamı yanında,“öznel alan, beden, bilinçaltı, iç uzam”tanımları eklenerek genişletilmiştir. Bu çalışmada daha çok, sanatın mahrem alan konusunu nasıl ele aldığı, sanatçıların bu durumdan nasıl etkilendiği, mahremiyet kavramının mekân kavramıyla birlikte nasıl anlamlandığı ve mahremiyetin ihlali durumları, sanat eserleri üzerinden ele alınmıştır. Genel anlamda, mahremiyet ve öznel alan olarak oda kavramından hareketle, farklı sanatsal disiplinlerden sanatçılara ve onların eserlerine karşılıklı bir bakış sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to present the relationship between the private space and the concept of 'room' under categories of various artistic disciplines and through analysis of artistic works. It asserts that the concept of 'privacy' varies according to the characteristics of the period, and depicts the reflections of privacy on arts. It also presents psychological and sociological examples to the disclosure of privacy. Subsequently, the thesis expands the general meaning of the concept of 'room' with additional definitions of 'subjective space, body, subconscious, internal space'. This work primarily focuses on the ways arts dealt with the subject of private space, how the artists were affected by this, how the concept of 'privacy' gained meaning with the concept of 'space' and the instances of violation of privacy, through a study of the work of arts. In general, it offers a reciprocal outlook to artists from various disciplines and to their works, with reference to privacy and the concept of 'room' as a subjective space.