Gustav Klimt'in sanatı ve günümüze yansıması
Gustav Klimt's art and its reflection on today
  1. Tez No: 361007
  2. Yazar: AYŞE KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE TANDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Gustav Klimt, femme fataleleri ile yozlaşmış, modası geçmiş kültür ahlakını ince bir sanat anlayışı ile eleştirerek avangard çıkışını gerçekleştirmiştir. Özellikle desenleri, zamanın ahlak kurallarına karşı bir protesto niteliği taşımaktadır. Kadınların içinde gizlemiş olduğu duyguları yüzlerinde nakış gibi işleyerek, çıplak ve elbiseler giydirerek resimlemiştir. Doğu sanatı (bitkisel ve akıcı formlar, kıvrık hatlar), özellikle Japon resimleri Klimt'i ve Art Nouveau'yu etkileyerek diğer sanatçılara da ilham verici kaynak oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Gustav Klimt established an avant garde movement by gently criticizing the obsolete artistic and cultural ethic of femmes fatales. Especially, his designs show protest against the morals and ethics of that period. He painted the faces of women, nude and clothed, like an embroidery, revealing their hidden feelings. Klimt and the Art Nouveau movement were affected by Eastern art (plant and current forms and curled lines), specifically Japanese paintings, and for the other painters this became a source of inspiration.