Cake filtration at high biomass nitrogen removing systems
Yüksek biyokütle azot giderim sistemlerinde kek filtrasyon
  1. Tez No: 361017
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Pilot ölçekli kek filtrasyon biyolojik reaktör (CFBR) ve membran bioreaktör (MBR) üniteleri (kapasite: 100 m3/gün) 26 ay boyunca işletilmişlerdir. Sistem konvansiyonel kek filtrasyon teorisine göre V – t ve t/V – V grafikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. CFBR için, başlangıç peryodu standard bloke modeli ile uyumludur (R2 > 0.95); sonraki period için kek filtrasyon modeli en iyi sonucu vermiştir (R2> 0.99). Periodlar ayrı ayrı değerlendirildiğinde, t/V ve V arasında doğrusal ilişki vardır; ilk period sonunda lineerlikten sapma noktası filtrasyon karakteristiğindeki değişimi göstermektedir. Çamurun bütünüyle sistemde bekletildiği, altı aylık bir dönemde, çamur üreme süreci ve azot gideren organizmaların faaliyet ve çeşitlilikleri değerlendirilmiştir. Sistemdeki çamur üremesi 105 gün sonra denge koşullarına ulaşmıştır. Askıda katı madde içerisindeki uçucu (MLVSS/MLSS) oranı atmış–azalmış–yeniden artmış ve 0.57 civarında dengelenmiştir. İnert madde stabilizasyonu, inertlerin yeterince uzun çamur yaşlarında ayrışabileceklerini göstermiştir. Çıkış kalitesine önemli etkisi olmamasına rağmen, nitrifikasyon organizmalarının faaliyet ve çeşitlilikleri, giderek artan biyokütle konsantrasyonundan olumsuz etkilenmiştir. Sonuçlar, kısmen havalandırılan sistemde, aerobik ve anaerobik amonyak yükseltgeyici organizmaların birarada bulunabileceklerini doğrulamıştır. Böyle bir yüksek biyokütle filtrasyon sisteminin işletme maliyeti, herhangi bir biyolojik nütrient giderim (BNR) tesisine göre yüzde 9–15 azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Pilot scale cake filtration biological reactor (CFBR) and membrane bioreactor (MBR) were operated (capacity: 100 m3/d) for 26 months. The system was evaluated according to conventional cake filtration theory using its plots of V vs. t and t/V vs. V. Standard blocking model plots of CFBR were compatible (R2> 0.95) for the initial period; the latter was best fitted to the cake filtration model (R2> 0.99). The linearity between t/V and V was observed individually, showing a change of filtration characteristics at the transition point. Results of a particular period (six months) with complete sludge retention were presented to state the sludge production pattern and, the activity and diversity of nitrogen converters. The average sludge yield reached equilibrium after day 105 (0.25 kgMLSS/kgCOD, MLSS~15,000 mg/L). Volatile portion of mixed liquor suspended solids (MLVSS/MLSS) increased–decreased–increased and stabilized around 0.57. Inert material stabilization showed that inerts could be degraded at sufficiently long SRTs. The nitrifier population was adversely affected by gradually increased biomass with insignificant effluent quality change. However, coexistence of aerobic and anaerobic ammonia oxidizers in a partially aerated system was confirmed. The total operation cost of such high biomass filtration system could be 9–15 percent less than that of a biological nutrient removal (BNR) plant because of the decreased expenses for sludge disposal.