Evaluation of organic farming as a sustainability indicator for the Akyaka region
Akyaka bölgesi için sürdürülebilirlik göstergesi olarak organik tarım üzerine değerlendirme
- Tez No: 361018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ, DOÇ. DR. HANDE KIMILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda insan aktivitelerinin çevre üzerindeki etkilerinin yönetilmesi ihtiyacı artmıştır. Bu gelişen farkındalıkta sürdürülebilir topluluklar özellikle bölgesel bazda önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin güneybatısında yer alan Akyaka sahil kasabasının mevcut çevresel durumunu değerlendirmek ve yerel halk ve ziyaretçiler için organik tarım aktivitileri ile kasabanın sürdürülebilirlik yaklaşımı için öneriler geliştirmektir. Yerleşik halkın ve ziyaretçilerin sürdürülebilir yaklaşımı dikkate alınarak organik tarımın sürdürülebilirlik göstergesi olarak potansiyelini değerlendirmek amacıyla Akyaka bölgesinin sakinleri arasında bütünleştirilen bir araştırma yapılmıştır. Bunun arkasındaki ana fikir organik tarımın uygulamalarını, çiftçiler arasındaki farkındalık seviyesini ve yerel halkın organik ürünlere ilgi derecesini değerlendirmektir. Bu kapsamda, araştırmayı gerçekleştirmek için biri çiftçiler diğeri tüketiciler için olmak üzere iki farklı anket hazırlanmıştır. Anketler hem pazardaki çiftçilerle hem de Akyaka'nın otellerindeki ve restoranlarındaki insanlarla yapılmıştır. Ayrıca 135 tüketici ile ve Akyaka'nın çevre köylerinden ek olarak 30 çiftçi ile görüşülmüştür. Görüşülen katılımcı sayısı toplam hedef kitlenin % 6,6'sini oluşturmaktadır, bu da % 5 olan degerlendirme limitinin üzerindedir. Akyaka bölgesi için organik tüketicilerin anketlerinden alınan bilgiler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS, version 21.0) istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Diğer taraftan, çiftçiler için uygulanan anketlerden elde edilen mevcut organik ürün bilgileri çeşitli veriler içermektedir, sonuçlar SPSS'in frekans temelinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, organik tarım birçok çevre yönetim sistemi arasindan kilit konu olarak seçilmiştir. Sürdürülebilirlik yaklaşımları birbirleriyle bağlantılı ve ilişkilidir. Bu yaklaşımların birbirleri ile bağlantılarını anlamak ekoköy konseptinin başarılı bir şekilde uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmaya göre, organik ürün alımında gelir seviyesi ana farklılaştırıcı olarak ortaya çıkmıştır. Öte yandan, tüketicilerin yaşı ve cinsiyeti ile organik ürün alımı arasında önemli bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing awareness of the need to manage the impact of human activities on the environment. Sustainable communities play an important role in developing this awareness especially on the regional basis. The aim of the study is to assess the current environmental status of the coastal town of Akyaka located in Southwest of Turkey and to develop proposals for the sustainability approach of the town with special emphasize on organic agricultural activities. Concerning the residents and visitors sustainable approach, an integrated survey was conducted among the citizens of Akyaka Region in order to assess the potential of organic farming as a sustainability indicator. The main idea behind this is to assess the state of organic farming applications and level of awareness among farmers and the degree of interest of local community in organic products. Within this respect, two separate questionnaires were prepared; one for farmers and the other one for consumers. Questionnaires were conducted with both farmers at the local marketplace and residents at restaurants, hotels of Akyaka. Moreover, 135 consumers and additional 30 farmers from the surrounding villages of Akyaka were interviewed. The number of interviewed participants corresponds to 6.6% of the total target people which is above evaluation limit of 5%. The information obtained from Organic Consumers' Questionnaire for Akyaka Region was analyzed by using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS, version 21.0) statistics program. On the other hand, as the current organic product information achieved by questionnaire applied for farmers contains variety of data, the results were evaluated on frequency basis of SPSS and general evaluation. In conclusion, among many areas about environmental management systems, organic farming was selected as the key topic of this thesis. The aspects of sustainability are interconnected and related to each other and understanding these relationships is crucial for successful implementation of an ecovillage concept. According to this study, income level was emerged as the main differentiator in purchasing organic products. On the other hand, age and gender of consumers and organic food purchasing have no significant correlation.