Edirne'de bulunan Lactuca L. türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve palinolojik araştırmalar
The morphological, anatomical and palynological investigation on Lactuca L. (Asteraceae) in Edirne
- Tez No: 361032
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUZAN DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Biyoloji, Anatomy, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Asteraceae familyasından Lactuca L. cinsine ait L. saligna L., L. serriola L., L.viminea L. subsp. viminea, L.viminea L. subsp. ramossima ve L. virosa L taksonları morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri yönünden karşılaştırılmıştır. İncelenen örnekler 2012-2013 yılları arasında Edirne'den toplanmıştır. Toplanan örnekler herbaryum ve fiksasyon materyalleri şeklinde saklanmıştır. L.viminea L. subsp. viminea, L.viminea L. subsp. ramossima, L. virosa L. taksonları Türkiye için yeni kayıttır. Örneklerin morfolojik özellikleri stereo mikroskobunda ve taramalı elektron mikroskobunda (SEM) , anatomik özellikleri ışık mikroskobunda ve palinolojik özellikleri hem ışık mikroskobunda hem de taramalı elektron mikroskobunda incelenmiştir. Anatomik çalışmalar fikse edilmiş materyallerden yapılmıştır. Sonuç olarak taksonların gövde, yaprak ve tohum morfolojilerinde belirgin farklılıklara rastlanılmış olup, bu farklılıklar tezimizde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Palinolojik çalışmalar, belirlenen taksonların Türkiye' den toplanan örnekleri için ilk defa yapılmış olup, polenlerin özellikleri şema yapılarak belirtilmiştir. Belirlenen özellikler fotoğraflarla desteklenmiştir. İncelenen türlerde bulunan sonuçlar morfolojik, anatomik ve palinolojik olarak Türkiye'deki türleri için ilk defa gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, L. saligna L., L. serriola L., L.viminea L. subsp. viminea, L.viminea L. subsp. ramossima and L. virosa L. belonging to genus Lactuca L. of family Asteraceae were compared by their morphological, anatomical and palynological features. The examined samples taxa were collected from Edirne in 2012-2013. The collected plants are protected as herbarium and stock materials. L.viminea L. subsp. viminea, L.viminea L. subsp. ramossima, L. virosa L. were recorded as a new record for Turkey. Anatomical characteristics were examined under LM. Palynological characteristics were examined under LM and SEM. Morphological characteristics were examined under SEM. Anatomical studies have been flick materials.As a result of taxa stems, leaves and seed had been found significant differences in morphology.These differences are described in detail in our thesis. Palynological studies identified taxa from Turkey for the first time collected. Samples were performed and features were supported with photographs.Taxa that we determine; morphological, anatomical and palynological studies in Edirne. The species shown for the first time. The results found in the species investigated morphological, anatomical and palynological species in Turkey as has been shown for the first time.