Toprak kaynaklı ısı pompası ile doğal gazlı kombi birleşik sisteminin enerji verimliliği yönünden araştırılması
Investigation of ground source heat pump and combined natural gas combi systems in terms of energy efficiency
- Tez No: 361033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU, PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve güneş enerjisi uygulamalarının birleşimi olan Toprak Kaynaklı Isı Pompalarıyla ilgili önce kaynak taraması yapılmış, Türkiye'de ve Dünya'da yapılan uygulamalar araştırılmıştır. Çalışmada uygulamaya yönelik ulusal ve uluslararası standartlar araştırılmış, Avrupa'da yaygın bir şekilde kabul gören Alman VDI 4640 Teil 1 ve VDI 4640 Teil 2 standartlarındaki uygulamaya yönelik bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra da Edirne'de yapılan bir uygulama hakkında bilgi verilmiş ve bu uygulama, birincil enerji tüketimi, farklı ısı kaynakları açısından enerji verimliliği yönünden DIN V 4701-10 standardında verilen tablo yöntemiyle irdelenmiş, toprak kaynaklı ısı pompasının daha verimli olduğu hesaplanmıştır. Bu hesap ve mevcut uygulama irdelenerek sonuçlar çıkarılmış ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, before dealing with Ground Source Heat Pump, which is a combination of two renewable energies- geothermal and solar energy - studies on this subject were scanned, and the practices in Turkey and in the world were investigated. In this study, national and international practical standards have been searched and information about applications of European widely recognized German standards -VDI 4640 Teil 1 and VDI 4640 Teil 2- were presented. After that presentation, information about an application made in Edirne was provided. In this application primary energy consumption, energy efficiency in terms of different heat sources have been analyzed by the method given in the table DIN V 4701-10 standard. We have reached a conclusion that Ground Source Heat Pump is more efficient. This study and existing application were examined and practical recommendations have been presented.