Streptozotosin ile oluşturulmuş diyabetik sıçanlarda beta glukanın antioksidan ve immunoprotektif etkisi
Antioxidant and i̇mmunoprotective effets of beta glucan on rats with diabetes induced by streptozotocin.
  1. Tez No: 361048
  2. Yazar: SERPİL BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLÜN AKTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda Saccharomyces cerevisiae kaynaklı ticari beta glukanın antioksidan ve immunoprotektif etkileri çeşitli parametreler kullanılarak araştırılmıştır. Oksidatif stres ve doku hasarının belirlenmesi için, karaciğer ve böbrek dokularında malondialdehid (MDA) ve miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri, antioksidan etki için süperoksid dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon redüktaz (GR) enzimlerinin aktiviteleri, immunoprotektif etkiler için inflamatuvar (TNF-α ve IL-6) ve antiinflamatuvar (IL-10) sitokinlerin serum düzeyleri incelendi. Çalışmada 40 adet Spraque Dawley erkek sıçan, 4 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol (n=10), grup 2 diyabet (n=7), grup 3 beta glukan (n=10) ve grup 4 (n=7) diyabet+beta glukan olarak belirlendi. Deneysel diyabet, grup 2 ve 4'teki sıçanlara intraperitoneal olarak 60 mg/kg STZ enjeksiyonu ile oluşturuldu. Enjeksiyondan 24 saat sonra grup 2 ve grup 4'teki sıçanlara beta glukan (50 mg/kg) 10 gün süreyle nazogastrik sonda ile oral olarak verildi. Deney başlangıcı ve sonunda vücut ağırlıkları ölçülmüş, diyabet ve diyabet+beta glukan gruplarındaki hayvanların deney sonu vücut ağırlıklarında anlamlı bir azalma görüldü (p< 0.001). Diyabet ve diyabet+beta glukan gruplarının glukoz düzeyleri deney başındaki glukoz düzeyi ile karşılaştırıldığında anlamlı bir artış tespit edilmiştir (p< 0.001). Beta glukan grubunda ise anlamlı bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant and immunoprotective effects of beta glucan on rats with diabetes which induced by streptozotocin were researched. To determine the oxidative stress and the damage in tissues; the activities of MDA and MPO in liver and kidney tissues, for the antioxidant effect the activities of SOD, CAT, GPx and GR enzymes, for the immunoprotective effects, serum levels of inflammatory (TNF-α ve IL-6) and anti-inflamatory (IL-10) cytokines were examined. 40 male Spraque Dawley rats were divided into 4 groups. Group 1 was determined as control (n=10), Group 2 as diabetes (n=7), Group 3 as beta glucan (n=10), Group 4 as diabetes+beta glucan (n= 7). Experimental diabetes was induced by intraperitoneal injection of 60 mg/kg STZ in group 2 and 4. 24 hours after the injection, the rats in groups 2 and 4 were given beta glucan (50 mg/kg) for 10 days by nazogastric foley. At the end of the experiment, there was a significant decrease in body weights of the rats in diabetes and diabetes+beta glucan groups (p< 0.001).