Uydu görüntüleri ile kentsel gelişimin zamansal ve mekansal olarak incelenmesi: Artvin şehir merkezi örneği
Investigation of urban development by satellite images spatial and temporal changes: A case of Artvin city center
  1. Tez No: 361091
  2. Yazar: EMRE EVERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzaktan Algılama teknolojileri ile geniş alanlara ait zamansal değişim bilgilerini elde etmek mümkün olabilmektedir. Günümüzde, elde edilen uydu görüntüleri değişimlerin zamansal ve mekânsal olarak izlenilmesinde ve sorunların çözülmesinde önemli birer kaynaktır. Bu çalışmada farklı zamanlara ait uydu görüntülerinin değerlendirilmesi ile Artvin şehir merkezini kapsayan çalışma alanında zamansal ve mekânsal olarak kentsel gelişim değerlendirilmiştir. Çalışma alanını kapsayan 2004 yılı IKONOS, 2011 yılı WORLDVIEW-2 uydu görüntüleri elde edilmiş olup, mevcut harita ve yer kontrol noktaları (YKN) verilerinden de yararlanılmıştır. Görsel değerlendirme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri ile oluşturulan veri tabanına amaca uygun verilerinin kayıt edilmesi sağlanarak değişim analizleri ve sonuçlara ulaşılmıştır. 2004 – 2011 yılları arasında alansal olarak ev alanlarında yaklaşık %25,5, yol alanlarında ise %7,3 artış gerçekleşmiştir. Ayrıca, kamu bina alanlarının yaklaşık %0,3, yeşil alanların ise % 3,5 azaldığı tespit edilmiştir. Bu değişimin en büyük nedenlerinden birinin yapılan değerlendirmeler sonucu şehir merkezindeki nüfus hareketliliği olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda Artvin şehir merkezi ile ilgili yapılacak çalışmalara ve planlamalara ışık tutacak önemli istatistiksel bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By using Remote Sensing technology, it can be to get information for alteration large extended areas. Nowadays, obtainable satellite images are great important source and solving questionable land using rate for spatial and temporal changes. In this study, the evaluation of satellite images from different time periods covering the Artvin city center as temporal and spatial changes were evaluated. The study results cover 2004 IKONOS, 2011 WORLDVIEW-2 satellite images and also existing maps and ground control point (GCPs) data has benefited. Visual assessment study was carried out using the methods of Geographical Information Systems database. By this method, conclusions were created with the registration of the relevant data exchange providing analysis. Between 2004 and 2011 years as spatial; house areas approximately 25.5% and road spaces 7.3% increased while public buildings areas approximately 0.3% and green areas has been found decreased. It were evaluated that one of the biggest reason this changes is consider to be population mobility in the city center. In this context, this thesis will be shed light related studies and planning areas as statistical information with a case of Artvin city center.