İndüklenmiş DNA hasarına karşı momordica charantia ekstresinin etkileri
Effects of momordica charantia extract against i̇nduced DNA damage
  1. Tez No: 361120
  2. Yazar: EMRE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, in vivo şartlarda ökaryotik hücrelerden Saccharomyces cerevisiae'de hidrojen peroksit (H2O2) ile indüklenmiş DNA hasarına karşı Fitoterapide yaygın olarak kullanılan Momordica charantia (kudret narı) ekstreleri (MCE)' nin koruyucu ve onarıcı etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla haploid Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his 3Δ1 leu2 Δ0 met15Δ0 ura3Δ0) suşu kullanıldı. Kullanılan etken maddenin koruyucu ve hasar tamir indüksiyon etkileri alkali tek hücre jel elektroforezi (comet assay) yöntemi kullanılarak belirlenirken antioksidatif özellikleri, total antioksidan seviye (TAS) ve total oksidan seviye (TOS) seviyelerinin ölçümü ile analiz edildi. Momordica charantia ekstresi S. cerevisiae hücrelerine 1/16, 1/32 ve 1/64 'lık dilüsyonlarında uygulandı. Sonuçlarımız hidrojen peroksit (H2O2) ile S. cerevisiae de oluşturulan DNA hasarına karşı MCE'nin bu hücreleri koruduğunu göstermiştir. Uygulama sonucunda, etken maddenin 1/16 lık dilüsyonunda, hücrede koruyucu etki gösterdiği belirlendi. MCE'nin 1/16, 1/32 ve 1/64 dilüsyonlarının DNA hasarı tamirinde yetersiz kaldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define protective and restorative effects of Momordica charantia (bitter melon) extracts (MCE), which are commonly used in pythotherapy aganist DNA damage inducted with hydrogenperoxide, in Saccharomyces cerevisiae, from eucaryotic cells, in vivo contitions. In this purpose, haploid Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his 3Δ1 leu2 Δ0 met15Δ0 ura3Δ0) strains were used. While protective and restorative induction effects of the active substance utilized were defined by using alkaline single cell gel electrophosis (comet assay) method, antioxidative effects were analyzed by measuring total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS). MCE was appliedto S. cerevisiaecells in of 1/16, 1/32 and 1/64 dilusions. Our results showed that MCE protectsth esecells aganist DNA damage formed with hydrogenperoxide (H2O2) in S. cerevisiae. It is found as a result of the application that the active substance has a protective effect on the cell in 1/16 dilusion. MCE in dilusions of 1/16, 1/32 and 1/64 was found to be insufficient in restoring DNA damage.