232Th, 235U, 238U ve 239Pu hedef çekirdeklerinin (n,f) reaksiyon tesir kesitlerinin incelenmesi
Study of (n,f) reaction cross sections for 232Th, 235U, 238U and 239Pu target nuclei
  1. Tez No: 361127
  2. Yazar: SEDA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nükleer fisyon hem silah endüstrisini hem de nükleer santrallerini ilgilendiren önemli bir konudur. Fisyon kaynağı olan fisile malzeme üretimi ve kullanıldıktan sonra saklanmasını etkileyen faktörlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma, bu malzemelerin güvenle saklanma ve kullanılma aralıklarını belirlenebilmesi için fisyon tesir kesitlerinin hesaplanmasını amaçlamaktadır. Bu noktadan hareketle fisile malzemeyi elde etme teknikleri üzerinde durulmuş ve bunun için tarihsel süreç ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tesir kesitleri TALYS 1.4 ve TALYS 1.6 bilgisayar kod programları kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmada 232Th, 235U, 238U ve 239Pu çekirdeklerinin 0-14 MeV enerji aralığında nötron kaynaklı fisyon tesir kesitleri hesaplanarak, deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Hesaplanan tesir kesitlerinin literatürle büyük ölçüde uygunluk gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nuclear fission is a major issue for both nuclear plants and nuclear weapons. The knowledge of factors that are important to understand the production of fissile material and nuclear waste management are important. This study aims on the calculating the fission cross sections that will help to find safe handling knowledge of fission material. From this point of view both technical and historical progress were discussed in obtaining fissile material. The cross sections were calculated by using TALYS 1.4 and 1.6 computer code. In this study, 232Th,235U, 238U and 239Pu neutron-induced fission of nuclei cross sections were calculated in the energy range of 0-14 MeV and compared with experimental data. The calculated cross section is substantially responsive to the literature.