Öğütülmüş atık petlerle üretilen betonun özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on the determination of properties of concrete made with ground waste pet bottles
- Tez No: 361146
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Katı atıkların yönetimi, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli çevresel sorunlardan biridir. Atık PET malzemeleri de bu katı atıklar arasında yer almaktadır. Her yıl giderek artan bir şekilde atık PET malzemeler, insan sağlığı, çevre kirliliği ve estetik gibi problemlere neden olmaktadırlar. Bu nedenle atık PET malzemelerin yönetimi önem arz etmektedir. Atık PET malzemelerin yönetimi hakkında günümüze kadar çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, atık PET malzemelerin beton içerisinde agrega olarak kullanma, böylece hem bu atıkların yönetimine katkıda bulunmak hem de betonun karakteristiklerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada, beton içerisine agrega hacminin, %0, %1, %1.5, %2, %3 ve %5 oralarında atık PET malzemeler agrega ile yer değiştirilmiş ve elde edilen betonların birim ağırlık, işlenebilirlik, basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve ultrases hızı ölçümleri yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar neticesinde, beton içerisindeki aatık PET agrega miktarı arttıkça birim ağırlık ve ultra ses hızı ölçüm değerlerinde bir azalma gözlenmiştir. Basınç dayanımı ve eğilme dayanımı değerleri ise beton içerisindeki atık PET içeriğine göre değişik oranlarda azakma göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The management of solid wastes is one of the most important issue both in world and our country. Waste PET bottles are one of these solid wastes. These waste PET bottles that are gradually increasing, cause a huge environmental, human health and aesthetic problems. For this reason, the management of waste PET bottles is very important. There are various studies about management of waste PET bottles. Aim of this study is to use of waste PET bottles in concrete as aggregate, hence, it contributes to management of waste PET bottles and investigates the effects of waste PET bottles on characteristics of concrete. In this study, normal aggregate was replaced with waste PET bottles 0%, 1%, 1.5%, 2%, 3% and 5% of the total aggregate volume in the concrete and tested density, workability, compressive strength, flexural strength and pulse velocity measuring of concrete. After the experimental results, it is seen that density and pulse velocity values of concrete decrease while the plastic aggregate content in concrete increases. However, the compressive strength and flexural strength of concrete with plastic aggregate presented a difference according to content of plastic aggregates.