Mantar yetiştiriciliğinde plastik örtü kullanmak suretiyle yastık sathında yapılan kısıtlamanın ürüne etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BOZTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
- 26 - V- ÖZET Bu çalışma, mantar yetiştiriciliğinde- plastik kullan mak suretiyle yastık sathında yapılan kısıtlamanın ürüne et kilerini saptamak amacıyla, 11. 10.1985 - 7*2.1986 târihleri arasında 3ge üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Mantar üretim Tesisleri1 nde gerçekleştirilmiştir. Denemede kompost yapımında ana materyal olarak buğ day sapı kullanılmış; ayrıca tavuk gübresi, pirina, melas gibi organik katkı maddeleri ile üre, alçı gibi inorganik katkı maddeleri ilâve edilmiştir. Çalışma, her bir yastığın alanı 1,5 m olacak şekilde, tesadüf blokları deneme desenine göre 4- tekerrürlü olarak toplam 12 yastıkta yürütülmüştür. Her yastığa 20 cm derinliğinde 110 kg/ü^m kompost kullanılmış tır. Misel olarak Agaricus bitorquis türüne bağlı 2017 çe şidi 1000gr/110kg kompost dozunda aşılanmıştır. Kapaklık materyal olarak torf,kum ve. kireç karışım*, kullanılmış, ka pak atma işlemi esnasında 3 ayrı muamele uygulanmıştır. 1. muamelenin uygulandığı yastıkların üzeri tamamen 4- cm kalın lıkta örtü ile örtülmüş, 2. muamelede yastıkların 1/4- lük kısmı polyethylen örtü, kalan 3/4- lük kısmı örtü toprağı ile örtülmüş, 3 «uygulamaya ait yastıkların ise 2/4- lük kısımları polyethylen örtü ve diğer yarıları örtü toprağı ile örtülmüştür. îlk hasat kapak atmadan 25 gün sonra've 5 hafta süreyle hasada devam edilmiştir. Bu esnada yastfck- dan alınan toplam mantar ağırlığı ve toplam mantar adedi günü gününe tesbit edilmek sure tiyle, yastık sathında plas tik örtüyle yapılan kısıtlamanın toplam meyve ağırlığı, top-- 27 - lam meyve adedi ve ortalama meyve ağırlığına etkileri saptan mıştır. Sonuç olarak toplam meyve ağırlığı ve meyve adedi açı sından 2 numaralı muamele en yüksek verime sanip olmuş, 1 ve 3 numaralı muameleler arasında ise istatistik! açıdan fark bulunmamıştır. Ortalama meyve ağırlığı açısından ise hiçbir muamele' arasında istatistiki açıdan fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
- 28 - SOMMABX An investigation was carried out between October 10 th,1985 and February 2 nd,1986 at tlie Mushroom Producti on Plant of Ege University Faculty of Agriculture - Depart ment of Horticulture in order to find out the effect of li miting the surface erea of the. bed by the use of a plastic cover. In the trial, the compost comprised mainly of wheat stalk however organic additiues like poultry manure, olive oil cake and molasses and inorganic additives like urea and plaster were also added. The trial performed as 12 beds to- tally, each bed covering an area of at least 1,5 m and as 4- replicates designed according to randomized blocks. For every bed 110kg/l,5m of compost was placed at 20 cm depth. Mycelium of variety 2017 which be longs to the species; Agaricus bitorquis was inoculated at the rate of 1000 g/110 kg compost. As the casing material, a mixture of turba, sand and lime was used end applied in three different ways; In the first treatment the beds were completely covered by the casing material at a depth of 4- cm. In the second applicati on, 1/4- of the bed surface was covered by polyethylene and the remainin 3/4- by the casing soil, in the last treatment, 2/4 of the surface was covered by a polyethylene and the other half by casing material. The first harvest was reali zed 25 days after casing and continued for 5 weeks. During the harvest period, total number of mushrooms and yield was determined daily. Thus, the effects of varibus timitations- 29 - on the surface on the. total fruit weight and number as well as the average fruit weight were found out. As a result, the second treatment was found as the hig hest yielding with respect to total fruit weight and fruit number. The difference between the first and. the third treatments was to be statistically insignificant. On the other hand, no significant differences could be detected among all the three treatments with respect to fruit weight.