Teknesyum (99mTc) elementinin aktif karbon yardımıyla adsorbsiyonu
The adsorption of technetium 99mTc with active carbon
  1. Tez No: 361165
  2. Yazar: BURAK BASTABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 99mTc elmentinin sıvı fazda aktif karbon kullanarak çeşitli adsorbsiyon mekanizmalarında incelemesi yapılmıştır. Denemelerde pH, katı – sıvı faz oranı, sıcaklık, tane boyutu ve karıştırma hızı adsorpsiyon parametreleri olarak seçilmiştir. Bu parametrelere göre, adsorbsiyon yüzdesi; sıcaklık, adsorbent oranı ve pH ile arttığı görülmüştür. Yine adsorpsiyon izotermi incelendiğinde en yüksek korelasyon katsayısı ile Langmuir ve D-T izotermlerine uyduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmaların sonucunda 99mTc radyoaktif elementinin aktif karbon yardımıyla adsorbe edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; 99mTc element various adsorption mechanisms in liquid phase with use of active carbon has been investiged. İn our experiments; pH, adsorbent ratio, temperature, particle size and stirring speed has selected as adsorption parameters. Acording to these parameters, adsorption percantage has increased when pH, adsorbent ratio, temperature increased. When adsorption isotherm observed; it has been seen that adsoption appropriate to top correlation coefficient with Langmuir and D-T isotherms. In the light of the resarches 99mTc radioactive element can be adsorbed with help of active carbon