Acil servislerde bulanık dematel ve bulanık gia yöntemleri ile çok kriterli risk değerlendirmesi
Multi-criteria risk assessment with fuzzy dematel and fuzzy gra methods in the emergency services
- Tez No: 361213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF KILIÇ DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık sektöründe ve özellikle acil servislerde çalışanlar hastalık veya iş kazaları gibi mesleki riskler içeren çeşitli faaliyetleri yerine getirmektedirler. Sağlık çalışanlarının maruz kalabileceği risk faktörlerinin belirlenerek gerekli önleyici tedbirlerin alınması bu profesyonel grubun sağlık ve yaşam kalitesini artırmak için son derece önemlidir. Bununla birlikte, risk değerlendirme hem nicel ve nitel faktörleri içeren bir çok kriterli karar verme (ÇKKV) problemi hem de belirsizlik içeren bir süreçtir. Bu çalışmada, acil servislerde risk değerlendirme için bulanık The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) ve bulanık Gri İlişkişel Analiz (GİA) yöntemleri kullanılarak yeni bir bulanık ÇKKV modeli önerilmiştir. Önerilen modelde, risk kriterlerinin ağırlıklarını bulmak için bulanık DEMATEL yöntemi ve bu ağırlıklara bağlı olarak acil servis alternatiflerinin değerlendirilmesi için bulanık GİA yöntemi kullanılmıştır. Bulanık ÇKKV modeli ile Erzurum ilinde bulunan üç devlet hastanesinin acil servis departmanları risk düzeyleri bakımından sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health care personnel, particularly those working in emergency departments, perform various activities involving occupational risks such as diseases or accidents. Determining these risk factors and taking their precautions is critical to improve their life and health quality. However, risk assessment is both a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) problem including quantitative and qualitative risk factors, and a process containing uncertainty. In this study, for the risk assessment in emergency deparmants, a new fuzzy MCDM model is proposed using with The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) and Grey Relational Analysis (GRA). The fuzzy DEMATEL method is used to find the weights of risk criteria and fuzzy GRA method is used to squencing the emergency depeartment alternatives based on these weights in the proposed model. With the fuzzy MCDM model, three emergency departmants of state hospitals, located in Erzurum, is ranked in terms of risk level.