Hareket vektörü kullanılarak nesne takip etme
Object tracking with using motion vektor
  1. Tez No: 361217
  2. Yazar: HANDENUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ARGUN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nesne takip etme algoritmaları temel olarak nesnenin bulunduğu konumu bütün çerçeve (frame) içinde bularak aynı nesnenin bir sonraki çerçevelerde bulunduğu konumun yeniden bulunması prensibine dayanır. Bu amaçla kullanılan nesneyi bulma ve nesneyi takip etme algoritmaları birbirinden farklı problemlerdir. Bu çalışmada her ikisi de yer almıştır. Nesne bulma probleminde nesneyi belirgin bir şekilde işaretlemek takip eden adımlarda nesneyi bulmayı kolaylaştıracağı için önemlidir. Bu amaçla Canny kenar/köşe bulma algoritması kullanılmıştır. Bulunan nesneyi takip etmede ise hareket vektörleri kullanılmıştır. Bu amaçla bir önceki çerçevede bulunan hareket vektörleri bilgisi bir sonraki çerçeveye aktarılarak nesnenin olabileceği alan belirlenmiştir. Nesnenin olabileceği alan içerisinde yapılan spiral tarama ile nesne etkin bir biçimde bulunarak takibi sağlanmıştır. Bu amaçla, tek nesne takibinde hareket vektörleri kullanımı ile nesnenin takibi kolaylıkla gerçekleştirebilir. Ancak çoklu nesne takibinde bulunan hareket vektörlerinin nesnelerle eşleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada tekli ve çoklu nesneler için önce nesne bulma işlemi gerçekleştirilmiş daha sonra da belirlenen hareket vektörleri yardımıyla nesnenin takibi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Object tracking algorithms basically rely on detecting the object position on the whole frame and repeating this operation on the following frames. Object tracking and object detection algorithms used for this purpose are different from each other, and they both are used in this study. In object detection problem, it is important to mark the object clearly so that the object can be easily detected in the following steps. For this purpose Canny edge/corner detection algorithm is used. Motion vectors are used to track the detected object. For this purpose, the motion vectors estimated in a previous frame are passed to the next frame to define the region in which the object may exist. Then the object can be detected efficiently by performing a spiral scan over this region. For this purpose, the use of motion vectors enables an easy tracking of a single object. But in multi-object tracking, it is important to match the obtained motion vectors with the objects. In this study, object detection is performed for single and multi-objects, and then object tracking is enabled by the use of obtained motion vectors.