Beyin hastalıklarının tanı ve tedavisi için mikroelektrot fabrikasyonu
Microelectrod fabrication for diagnosis and treatment of brain disorders
  1. Tez No: 361216
  2. Yazar: MERVE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Parkinson, bilişsel rahatsızlıklar, epilepsi, şizofreni, hiperaktivite ve ilaç bağımlılığı gibi birçok beyin hastalığı ile ilişkisi bulanan L-glutamate memelilerin merkezi sinir sistemin (MMS)'de bulunan en önemli nörotransmitterlerdendir. Mikro diyaliz yöntemi yıllardır L-glutamatın dakika temelli ölçümlerini almak için oldukça yaygın kullanılan metottur. Fakat MMS'de bulunan L-glutamat ve diğer nörotransmitterlerin hızlı dinamikleri, saniye temelinde ölçüm yapan bir tekniğe ihtiyaç doğurmuştur. Bu çalışmadaki asıl amacımız L-glutamat ve diğer nörotransmitterlerin saniye temelli ölçümleri için kayıt teknolojisi üretmektir. Çalışma kapsamında silikon tabanlı mikroelektrot fabrikasyonu yapılmıştır. Mikroelektrodun kayıt bölgeleri, bağlantı alanları ve yolları litografi teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma sonunda litografi yöntemi ile üretilmiş silikon tabanlı mikroelektrot elde edilmiştir ve mikroelektrodun voltametri yöntemi ile saniye temelli ölçümleri alınmıştır. Hidrojen peroksiti yüksek lineerlikte algıladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
L-Glutamate is the major excitatory neurotransmitter in the mammalian central nervous system (CNS) and associated with a number of brain disorders including Parkinson's disease (PD), cognitive disturbances, epilepsy, schizophrenia, attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and drug abuse, to name a few. Microdialysis methods have been extensively used to minute-by-minute measures of L-glutamate. But the rapid dynamics of L-glutamate and other neurotransmitters requires a technique for second-by second basis. Our main goal in this study is to produce second-based recording technology for the measurement L-glutamate and other neurotransmitters. A Silicon-based microelectrode was developed and fabricated during the study. Recording sites of the microelectrode, the connection areas and paths were created using lithography techniques. During this study, a silicone-based microelectrode is produced by lithography technique and microelectrodes measurements were recorded on seconds -by-second based by utilizing the voltammetry method. High linearity was observed in detecting the hydrogen peroxide by the produced microelectrode.