Obstrüktif uyku apne sendromu şiddetinin karotis arter intima - media kalınlığı ve serum paraoksonaz düzeyi ile ilişkisi
- Tez No: 361251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SAVAŞ BOZBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS), uyku sırasında üst hava yolunda tekrarlayan tıkanmalar, bu tıkanmış hava yoluna karşı artan solunum eforu ve sık uyku bölünmeleri ile karakterize bir tablodur. Tedavi edilmemiş OUAS'ı olan hastalarda tekrarlayan hipoksi/reoksijenizasyon döngüsü ve oksidatif stres, kardiyovasküler komplikasyonların gelişiminde rol oynamaktadır. Çalışmamızda; OUAS tanısı konulan hastalarda, aterosklerozun erken bulgusu olan karotis arter intima-media kalınlığının ve oksidatif hasarın bir belirteci olan paraoksonaz serum düzeylerindeki değişimin değerlendirilmesi, ayrıca bu iki parametre ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmamıza Mayıs 2013- Ocak 2014 tarihleri arasında OUAS ön tanısı ile Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi'nde bir gece yatırılarak polisomnografi (PSG) tetkiki yapılan 120 gönüllü dahil edildi. AHİ5/sa olan olgular OUAS kabul edilerek, 30 hafif OUAS, 30 orta OUAS ve 30 ağır OUAS'lı hasta çalışmaya alındı. Hastalardan serum paraoksonaz (PON1) aktivitesi ölçümü için kan alındı ve analize kadar -20ºC' de saklandı. Çalışmaya alınan tüm hastaların ekokardiyografi cihazı ile vasküler prob kullanılarak karotis intima-media kalınlığı (IMK) ölçüldü ve sonuçlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a disorder characterized by repetitive upper airway obstruction associated with an increased breathing effort and frequent sleep fragmentations resulting from this obstructed airway. Repeated cycles of hypoxia/reoxygenation and oxidative stress pertaining to patients with untreated OSAS have a significant effect on the development of cardiovascular complications. Evaluation of carotid artery intima-media thickness which is the early sign of atherosclerosis and, change in paraoxonase serum level which is an indicator of oxidative damage and moreover investigation of the relationship between these two parameters and severity of the disease are the main objectives of our study. 120 volunteers, who are tested with polysomnography (PSG) staying one night at Department of Chest Diseases, Sleep Disorders Center with a pre-diagnosis of OSAS between May 2013 - January 2014, were included in our study. 30 cases with AHİ5/hour were accepted as OSAS and then, 30 patients with mild OSAS, 30 patients with moderate OSAS and 30 patients with severe OSAS were enrolled in the study. Blood samples of the patients were taken for the measurement of serum paraoxonase (PON1) activity and then kept at -20ºC until their analysis. Carotid intima-media thicknesses of all patients included the study were measured by echocardiography device using vascular probe and the results were recorded.