Kısa boyunlu jukstarenal aort anevrizmalarının greft stent ile tedavisinde chimney tekniğinin kullanımı: Retrospektif bir çalışma
Use of chimney technique with endovasculer treatment in short neck juxtarenal aortic aneurysms: Retrospective study
- Tez No: 361261
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Endovasküler tedavi açık cerrahiye uygun olmayan abdominal aort anevrizmalı hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir. Endovasküler tedavi yöntemlerinden biri olan chimney tekniğinin sonuçlarının yüz güldürücü olması, ucuz olması, fenestre stentlere ve hibrid yönteme göre avantajlarının bulunması bu yöntemin daha fazla tercih edilme sebebidir. Bizim çalışmamızda amaç, kısa boyunlu jukstarenal aort anevrizmalarının greft stent ile endovasküler tedavisinde chimney tekniğinin sonuçlarının değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Ocak 2008- Nisan 2013 tarihleri arasında abdominal aort anevrizması nedeniyle girişimsel radyoloji bölümünde chimney tekniği uygulanarak endovasküler greft stent yöntemi ile tedavi edilen; preoperatif ve postoperatif bilgisayarlı tomografi anjiografi (BTA) görüntüleri dijital radyoloji arşiv sisteminde kayıtlı olan jukstarenal aort anevrizmalı 17 hasta alındı. Hastaların preoperatif ve postoperatif dijital subtraksiyon anjiografi (DSA) ve BTA görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuçlara göre chimney tekniği kullanımının sonuçları tartışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 17 hastanın (tamamı erkek) yaş ortalaması 68.94±9.46'dır. Anevrizma etiyolojisinde 14 hastada ateroskleroz, 3 hastada ise vaskülit yer almaktaydı. 4 hastada operasyon öncesi anevrizma rüptürü mevcuttu. Hastaların anevrizma boyun uzunluğu ortalaması 3.02±2.8 mm (0-9 mm), operasyon sonrası takip süresi ortalaması 6.86±4.60 ay (1-16 ay) idi.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Endovascular repair is an alternative treatment for patients with abdominal aortic aneurysm who are unfit for open surgery.The chimney technique is one of the methods of endovascular treatment.The results of the use of the chimney technique is promising. This technique is cheaper than the other alternative treatment methods.Also this technique has more advantages compared to fenestrated stent and hybrid procedure. The aim of the current study was to evaluate the results of chimney technique with endovasculer treatment in short neck juxtarenal aortic aneurysms. Method: The study included 17 patients with juxtarenal abdominal aorta aneurysm, who were treated with endovascular stent greft by using chimney technique at interventional radiology department between January 2008 and April 2013. Patients have preoperative and postoperative digital subtraction angiography (DSA) and computed tomography angiography images' (CTA) were recorded in digital radiology archive. Preoperative and postoperative DSA and CTA images of patients were evaluated retrospectively. The results of use of the chimney technique were discussed. Findings: The average age of 17 patients (all men) included in the study was 68.94±9.46 years. Among the aneurysm etiology, there were 14 patients with atherosclerosis and 3 patients with vasculitis. 4 patients had preoperative aneurysm rupture. The average length of the aneurysm neck of patients was 3.02±2.8 mm (0-9 mm), the average follow-up period after the operation was 6.86±4.60 ay (1-16 months). Technical failure resulted in 2 of 17 patients (Success rate %92.86). Chimney stent was placed in bilateral renal artery of 10 patients, in left renal artery of 3 patients, in right renal artery of 2 patients and in SMA of 1 patient of 15 patients. Endoleak was developed in 3 patients, thrombosis was developed in 3 patients on CTA. 3 patients had high creatinine level but none of the patients had hemodialysis requirement. There was significant difference between preoperative and postoperative 6. and 12.