Futbolcularda ve sedanter bireylerde telomeraz aktivitesi ile ACE ID gen polimorfizmi arasındaki ilişki
Relationship between telomerase activity and ACE ID gene polymorphism in soccer players and sedentary individuals
- Tez No: 361262
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN İŞLEGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Araştırmanın Adı: Futbolcularda ve Sedanter Bireylerde Telomeraz Aktivitesi İle ACE ID Gen Polimorfizmi Arasındaki İlişki. Amaç: Futbolcularda ve sedanter bireylerde ACE ID gen polimorfizmi ile Maks VO2arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem:Çalışmaya 18-30 yaş arası, benzer karakteristik özelliklere sahip 104 sağlıklı erkek futbolcu ve kontrol grubu için 103 sağlıklı sedanter erkek birey alındı. Kişilerin tıbbi öyküleri alındı ve fizik muayeneleri yapıldı. Tüm olgulara skinfold kaliperle bölgesel yağ ölçümü, biyoempedans ile vücut kompozisyonu ölçümleri yapıldı. Treadmille bağlı Type Masterscreen CPX aleti ile Maks VO2 ölçümü yapıldı.ACE ID gen polimorfizmiiçin EDTA'lı tübe kan alındı.Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) metodu kullanılarak ACE ID gen polimorfizmi analizi yapıldı.İstatistiksel değerlendirmede tanımlayıcı analizler dışında hem sporun etkisini hem de gen polimorfizminin etkisini görmek için 2x3 Faktöriyel ANOVA analizi yapılmıştır. Gen dağılımı için Hardy-Weinberg analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research Title:Relationship between Telomerase Activity and ACE ID gene Polymorphism in soccer players and sedentary individuals. Purpose:The main objective of this research is to determine the relationship between VO2 Max. and ACE ID gene polymorphism in football players and sedentary subjects. Methods: 104 healty football players and 103 healty sedentary induviduals who are at ages between 18-30 and have similar characteristics were joined to the study. Participant's medical histories were taken and physical examinations were performed. Regional fat measurement by skinfold caliper and body composition measurements by bioimpedance were made to all induviduals who joined to the study. VO2 Max measurements were performed with Type Masterscreen CPX that connected to a treadmille. Blood was taken into EDTA tubes for ACE ID gene polymorphism. ACE ID gene polymorphism analysis was performed using the PCR method. Apart from descriptive analysis, 2x3 factorial ANOVA analysis was performed to see the effect of both sports and gene polymorphism in statistical evaluation. Hardy-Weinberg analysis was made for gene distribution.