Okul hemşirelerinin mesleki standartları bilme ile uygulama durumlarını etkileyen etmenlerin incelenmesi
Examination of the factors that affect the school nurses' condition of knowing and implementing occupational standards
- Tez No: 361331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
OKUL HEMŞİRELERİNİN MESLEKİ STANDARTLARI BİLME İLE UYGULAMA DURUMLARINI ETKİLEYEN ETMENLERİN İNCELENMESİ HAFİZE KAYA DEU Sağlık BİLİMLERİ ENST E posta: [email protected] ÖZET Amaç: Okul hemşirelerinin mesleki standartları bilme ile uygulama durumlarını etkileyen etmenleri incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Yöntem: Devlet ve özel okulda çalışan gönüllü 53 (%94) okul hemşiresine ulaşılmıştır. Araştırmacının oluşturduğu anket formu (MSBUD) uzman görüşü alınmıştır. Veriler frekans dağılımları, sayı yüzde dağılımları, uzman görüşü değerlendirmelerinde Lawshe tekniği ile kapsam geçerlilik indeksi, meslek standartları bilme ve uygulama durumlarını karşılaştırmada ise U ve KW istatistiksel analizi SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Okul hemşirelerin yaş ortalamaları 42 ± 9.67 yüksek bulunmuştur, %47.7'si (n:21) 16 yıl üzerinde okul sağlığı dışında çalışmıştır, %37.7'si (n:20) sağlık meslek lisesi mezunudur, %98.9'u okul hemşireliği ile ilgili herhangi bir eğitim almamıştır. Hemşirelerin MSBUD formuna göre puan ortalamaları 4.24 ± 0.53 yüksek bulunmuştur. MSBUD formunun alt basamaklarının performans standartlarından uygulamada en düşük puanı (4.01 ±0.88)“kanıta dayalı uygulamaları ve araştırma sonuçlarını kullanırım”almıştır. Hemşirelerin bakım standartlarını bilme durumlarından en yüksek puanı (4.41 ±0.61)“reçelendirilmiş tedaviyi uygulamak”almıştır. Bakım standartlarını uygulama ve bilme durumlarından en düşük puan (3.96 ±1.12)“sağlık eğitimi ve sağlığı geliştirme”almıştır. Görev ünvanı, yaş, mesleki yılı, eğitim düzeyi, çalıştığı kurumda sağlık birimin bulunması, çalıştığı okulun devlet ve özel okul olma durumu mesleki standartları bilme ile uygulama durumunu etkilememektedir (p>0.005).
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE FACTORS THAT AFFECT THE SCHOOL NURSES' CONDITION OF KNOWING AND IMPLEMENTING OCCUPATIONAL STANDARDS ABSTRACT Objective: It is a descriptive study conducted with the aim of examining the factors that affect the school nurses' condition of knowing and implementing occupational standards. Method: 53 volunteer (94%) school nurses who are working in state and private schools were contacted. Expert opinion was received in the questionnaire form constituted by the researcher. The data were evaluated by using frequency distribution, number percentage distribution; in the expert opinion evaluations Lawshe technique and content validity index was used; in comparing the condition of knowing and implementing the occupational standarts U and KW statistical analysis SPSS program was used. Findings: Average age of the school nurses was found 42 ± 9.67 high, 47.7% of them (n:21) worked outside of school health for more than 16 years, 37.7% of them (n:20) are graduates of medical vocational high school, 98.9% of them did not receive any education on school nursing. Point averages of nurses according to MSBUD form were found 4.24 ± 0.53 high.“I use research results and practices that base on the evidences”got the lowest point (4.01 ±0.88) in implementation which is one of performance standards of lower stages of MSBUD form.“Implementing the prescribed treatment”got the highest point (4.41 ±0.61) among the nurses' conditions of knowing treatment standards.“Health education and improving health”got the lowest point (3.96 ±1.12) among implementing and knowing the treatment standards. Position title, age, occupational year, education level, the existence of a health unit in the institution he/she works, whether the institution he/she works is private or state school do not affect the condition of knowing and implementing occupational standards (p>0.005)..