Çocuklarda periferal kanül uygulaması öncesi işleme hazırlamaya yönelik yapılan uygulamaların ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
Application of children before peripheral cannulas the processing applications for preparing the effects of pain and anxiety
- Tez No: 361353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma; 9-12 yaş grubu çocuklarda periferal kanül uygulaması öncesi çocuğu işleme hazırlamaya yönelik yapılan bazı uygulamaların, çocuğun yaşadığı ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma 60 çocukla tamamlandı. Kura yöntemiyle çocukların 30'u vaka, 30'u kontrol grubuna dahil edildi. Çocuğa ait bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu ile toplandı. Vaka grubundaki çocuklara periferal kanül işlemi öncesi eğitim kitapçığı okutuldu ve işlem ayıcık üzerinde uygulatıldı. Her iki grupta da işlem öncesinde ve işlem sırasında Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği ile ağrı, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ile anksiyete düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study; Children aged 9-12 in the peripheral cannula prior to the application process for preparing the child for some applications, the pain and anxiety experienced by the child was to determine the effect on. 60 children completed the study. By lot of 30 children are cases and 30 children are included in control group. Children information collected by the data collection form was prepared by the researcher. Peripheral cannula in the case group children were taught prior to training booklet and process was applied on the teddy bear. In both groups before and during the process the process pain and anxienty limited were determined by Of Facial Expressions Rating Scale and State-Trait Anxiety Inventory.