İnhalasyon anesteziklerinden sevofluran ve desfluranın mikrosirkülasyon üzerine karşılaştırmalı etkileri
Comparison of the effects of inhalation anesthetics sevoflurane and desflurane on microcirculation
- Tez No: 361463
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KANBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Anestezik maddeler, organ disfonksiyonuna yol açan mikrosirkülatuar değişikliklere yol açabilir. Kardiyak cerrahi dışındaki operasyonlarda anesteziklerin mikrosirkülasyon üzerine etkileri ise tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, 01/11/2012 - 31/12/2012 tarihleri arasında, Hacettepe Hastanesi ameliyathanesinde, ≥ 2 saat süren cerrahi uygulanacak ASA I-II hastalarda operasyon sırasında anestezi idamesinde kullanılan sevofluran ve desfluran inhalasyon gazlarının mikrosirkülasyona olan etkileri Sidestream Dark Field (SDF) görüntüleme tekniği kullanılarak saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya onamları alınan 39 erişkin hasta dahil edilmiştir. Verilen inhalasyon anesteziğe göre hastalar 2 gruba ayrılmıştır: Grup I - Sevofluran grubu (n=20) ve Grup II - Desfluran grubu (n=19). Tüm operasyon süresince bu ajanlar uygulanmıştır. Hemodinamik parametreler ve SDF verileri; indüksiyon sonrası ve operasyonun 2.saatinde kaydedilmiştir. Demografik, hemodinamik ve laboratuvar verileri açısından iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sevofluran grubunda küçük çaplı damarlarda MFI ve PPV değerleri zamanla artarken; TVD ve PVD değerleri zamanla azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Anesthetic agents can cause microcirculatory alterations which may lead to organ dysfunction. During non-cardiac surgery, the effects of anesthetic drugs on microcirculation is not well known. The aim of this study is to determine the effects of sevoflurane and desflurane on microcirculation in ASA I-II patients which undergone ≥ 2 hour surgery in Hacettepe University Hospital Operation Rooms during the period 01/11/2012 - 31/12/2012 by using sidestream dark field imaging technique (SDF). 39 adult patients who provided informed consent were included in this study. Patients were divided in to two groups according to the inhalation anesthetic used: Group I - Sevoflurane group (n=20) and Group II - Desflurane group (n=19). These agents were used in these patients during whole operation period. Hemodynamic parameters and SDF data were recorded after induction and 2nd hour of surgery. The groups were similar for demographic, hemodynamic and laboratory data. In sevoflurane group MFI and PPV values showed an increase by time, whereas TVD and PVD values decreased.