Orfenadrinin sıçanlarda morfinin ödüllendirici özelliğine ve morfine bağımlılık gelişmesine etkileri
The effect of orphenadrine on rewarding effect of morphine and dependence
  1. Tez No: 361514
  2. Yazar: ÇAĞLA KARAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Pharmacy and Pharmacology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve amaç: Antikolinerjik ilaçların medikal kullanımlarının yanı sıra giderek artan kötüye kullanım ve bağımlılık potansiyelleri son zamanlarda göze çarpan bir durumdur. Bu çalışmada, antikolinerjik orfenadrinin morfin bağımlılığı üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı ve suistimale yatkın bir ilaç olup olmadığının ilk kez bir hayvan çalışmasında araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda pekiştirici ve ödüllendirici özelliğin değerlendirilmesi, koşullandırılmış yer tercihi (CPP) yöntemi kullanılarak yapıldı. Deneyde ağırlıkları 250-300g arasında değişen erkek Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. 1.Grup Kontrol (serum fizyolojik, SF), 2.Grup Morfin (,10 mg/kg), 3.Grup 20 mg/kg orfenadrin, 4.Grup 30 mg/kg orfenadrin, 5. Grup20 mg/kg orfenadrin + 10 mg/kg morfin, 6.Grup 30 mg/kg orfenadrin + 10 mg/kg morfin olmak üzere 6 grup oluşturuldu. Deney süresince öntestten sonra 4 gün serum fizyolojik, 4 gün de grupların kendi ilaç enjeksiyonları i.p. olarak uygulandı, koşullama sonrası testte ödüllendirici özellik değerlendirildi. Koşullandırılmış yer tercihi deneylerinden sonra lokomotor aktivite değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme tek yönlü varyans analizi (One way ANOVA), ardından Newman-Keuls testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Anticholinergic drugs are potentially used in clinical practice, but from last few years they are subjected to drug abuse and dependence. The present experiment was designed to study the Effect of Orphenadrine on Rewarding effect of Morphine and Dependence. Materials & Methods: Male Wister Albino rats were used in the experiment to study the reinforcement and rewarding effects by conditioned place preference (cpp) test. The experiment was divided into six groups as 1. Control (Serum Physiological, SF), 2. Morphine (10mg/kg), 3. 20mg/kg Orphenadrine, 4. 30mg/kg Orphenadrine, 5. 20mg/kg orphenadrine + 10mg/kg Morphine, 6. 30mg/kg orphenadrine + 10 mg/kg morphine. Following pretest, the rats were given multiple intraperitonial injections (i.p) of saline solution and drugs on alternative days. Locomotor activity was determined soon after conditioned place preference test. Statistical analysis was done by using one way analysis of variance (one way ANOVA) followed by Newman-Keuls.