Yenidoğanda güvenli kundaklamanın (sarmalamanın) topuk kanı alma işleminde gelişen ağrı algısına, yaşam bulgularına ve ağlama süresine etkisi
The effect of safe swaddling (wrapping) on the perception of pain, vital signs and crying duration during heel lance in newborn
  1. Tez No: 361554
  2. Yazar: ZEYNEP ERZURUMLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma güvenli kundaklama (sarmalama)nın yenidoğanda topuk kanı alma işleminde gelişen ağrı algısına, yaşam bulguları ve ağlama süresine etkilerini belirlemek amacıyla randomize kontrollü, deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Aralık 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında doğan yenidoğanlar, örneklemini vaka seçim kriterlerine uyan 74 bebek (kontrol:37, deney:37) oluşturdu. Veri toplama araçları olarak; Bilgi Formu, Gözlem Formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS-Neonatal Infant Pain Scale) Formu kullanıldı. Veri toplama süreci kamera ile kayıt edildi. Deney grubundaki bebekler sarmalanarak, kontrol grubundaki bebekler rutin pozisyonda iken topuk kanı alındı. Bebeklerin işlem öncesi, sırası ve sonrası 1., 2., 3. dakikada ağrı puanı, kalp tepe atımı ile oksijen satürasyonu değerleri ve ağlama süreleri video kayıtları aracılığıyla belirlendi. Ağrı yenidoğan hemşiresi ve araştırmacı tarafından değerlendirildi. Veriler ortalama, standart sapma, sayısal ve yüzdelik dağılım, Student t, Mann Whitney U, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi, Bonferroni, Friedman, Wilcoxon Signed Ranks Testi ile değerlendirildi. Gruplar cinsiyetlerine, gestasyon ve postnatal yaşlarına, doğum şekillerine göre karşılaştırıldığında, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu (p>0,05). İşlem sırası ve sonrası sarmalanan bebeklerin ağrı puan ortalamalarının sarmalanmayan bebeklere göre daha az olduğu, ağlama sürelerinin daha kısa olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled and experimental way in order to determine the effect of safe swaddling (wrapping) on the perception of pain, vital signs and crying duration during heel lance in newborn. While population of the study consisted of newborns born between December 2013-February 2014 at the Ministry of Health Bağcılar Training and Research Hospital, the sample group comprised of 74 infants (control:37, experiment:37) that met the case selection criteria. Information Form, Observation Form and Neonatal Infant Pain Scale (NIPS) were used as data collection tools. Data collection process was recorded by using a camera. While infants in the control group underwent the heel lance procedure in a routine position, infants in the experiment group underwent the heel lance procedure when they were swaddled. Pain scores, peak heart rates, oxygen saturation values and crying durations of infants were specified via video recordings before, during and the 1st, 2nd and 3rd minutes after the procedure. Pain was evaluated by newborn nurses and the researcher. Data were assessed in computer environment by using mean, standard deviation, numerical and percentage distribution, Student t, Mann Whitney U, Variance Analysis for Repeated Measures, Bonferroni, Friedman, and Wilcoxon Signed Ranks Test. When groups were compared in terms of their genders, gestation and postnatal ages and delivery methods, no statistically significant difference was found between them (p>0,05). It was determined that mean pain scores of swaddled infants during and after the procedure were lower than the non-swaddled infants and their crying durations were shorter (p0,05).