Diyaliz tedavisi öncesinde uygulanan sistematik eğitimin hastaların klinik sonuçlarına etkisi
Effects of systematic predialysis patient training on the clinical results
  1. Tez No: 361555
  2. Yazar: ZEHRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma diyaliz tedavilerine eğitim alarak“planlı”ya da eğitim almadan“akut-acil”başlayan hastalarda klinik sonuçlar, özbakım gücü, yaşam kalitesi ve psikolojik durumu değerlendirmek ve diyaliz öncesi uygulanan iki farklı yaklaşımın etkinliğini karşılaştırmak amacıyla kesitsel, ilişki arayıcı ve kontrollü olarak yapıldı. Araştırma, SB Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Birimi ve SB Nişantaşı Diyaliz Merkezi'nde gerçekleştirildi.Çalışmaya diyaliz tedavisine (hemodiyaliz veya periton diyalizi) sistematik eğitim programı alarak katılan 108 (eğitim alan grup) ve herhangi bir eğitim almadan diyaliz tedavisine başlayan 94 hasta (eğitim almayan grup) dahil edildi. Yaşam kalitesi (SF-36), öz-bakım (Özbakım Değerlendirme Anketi), psikolojik/depresif durum (Hasta Sağlık Anketi PHQ-9) ve sosyodemografik, hastalık ve tedavi ile ilişkili özellikler (Hasta Tanılama Formu) ve biyokimyasal sonuçlara ilişkin veriler alındı.
Özet (Çeviri)
In this controlled, cross-sectional and study we aimed to compare the effectiveness of two different approaches applied prior to dialyisis and evaluate the clinical results, self-care capacity, quality of life and psychological status of patients who have started the treatment in a 'planned' way through education or in an 'acute emergency status'. The research has been conducted at Ministry of Health Şişli Etfal Training and Research Hospital, Nephrology Department and Nişantaşı Dialysis Centre. Totally 202 patients (108 who have attented a systematic education programme-the case group; and 94 who have not taken any education-the control group) enrolled to the study. Data regarding quality of life, self-care capacity and depressive condition were obtained through Short Form-36 Scale, Self-care Scale, Patient's Health Questionnaire( PHQ-9) as well as through Patient's Definition Form which includes sociodemographic, chlinical and biochemical results of patients. Ethics aprroval was taken.