Tavşan karotid arterlerinde yapılan anastomozlarda hiperkolesteroleminin intimal hiperplazi ve endotelyal proliferasyon üzerindeki etkisinin araştırılması
Rabbit hypercholesterolemia in carotid artery anastomosis performed intimal hyperplasia and endothelial investigation of the effect of proliferation
- Tez No: 361593
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tavşan karotid arterinde yapılan anastomozlarda hiperkolesteroleminin intimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu üzerindeki etkisinin araştırılması. Amaç: İntimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu, vasküler girişim sonrası meydana gelen restenozda önemli rol alır. Tıkayıcı arter hastalıklarının tedavisinde rekonstruksiyon işlemlerinde başarı şansı stenoz oluşumu nedeni ile beklenenden daha azdır. (1,2). Vasküler rekonstruktif girişimlerden sonra akut trombüs oluşumunun önemli bir rol oynadığı ani tıkanmanın tersine, geç dönemdeki daralma veya restenozda düz kas hücre migrasyonu, proliferasyonu ve ekstrasellüler matriks birikimi sonucu oluşan neointimal hiperplazi önemli rol oynamaktadır (1,3,5). Bu sebepten ötürü biz de, tavşanlarda karotis arterinde yapılan anastomozda hiperkolesteroleminin intimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu üzerine etkisini araştırdık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda randomize olarak seçilen ortalama 2-3 kg ağırlığında 14 adet Yeni Zelanda tipi erkek tavşan kullanıldı. Tavşanlar 2 gruba ayırıldı. Tüm gruplardaki tavşanlara uygun pozisyon verilerek, sağ vertikal boyun insizyonu yapıldı. Sağ karotis arterleri transekte edilerek 8/0 polipropilen sütür kullanılarak tek tek sütür tekniği ile anastomoz yapıldı. Grup A (7 adet) tavşanlar standart tavşan yemi ile beslendiler. Grup B (7 adet) tavşanlar toplam 8 hafta süresince (anastomoz öncesi 4 hafta,anastomoz sonrası 4 hafta) %2'lik hiperkolesterolemi (900gr yem,20gr kolesterol,30gr zeytinyağı) diyeti ile beslendiler.Tüm gruplardaki tavşanlardan deneyin başlangıcında ve Grup B'deki tavşanlardan 8 haftalık kolesterol diyeti sonunda venöz kan örnekleri alınarak DEÜ Hastanesi Biyokimya laboratuarında lipid profilleri (LDL,HDL,TRİGLİSERİD,TOTAL KOLESTEROL DÜZEYLERİ) incelendi. Tüm gruplardaki tavşanlar 28. günün sonunda anastomoz yapılan karotid arter segmenti çıkartılarak incelenmek üzere histoloji laboratuarına gönderildi. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskopisinde incelendi. Ayrıca elde edilen görüntüler digital görüntü analiz programı ile incelenerek lümen çapı, lümen alanı, intimal alan, medial alan ve intima-media alanı oranı hesaplanarak sonuçlar değerlendirildi. Hazırlanan parafin dokulardan seri kesitler alındı. Bu seri kesitler fotoğraflanarak bilgisayar ortamına aktarıldı. Bulgular: Yapılan seri kesitlerde lümen çapı açısından Grup B'nin ortalama intima kalınlığı Grup A'ın ortalama intima kalınlığından daha fazla bulunmuş ve bu da istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmıştır (p= 0.006). İntima alanı açısından değerlendirildiğinde Grup B'nin ortalama intima alanı Grup A'dan daha geniş bulunmuş olup bu da istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmıştır (p=0.009). Seri kesitler lümen çapı,lümen alanı,media alanı ve media kalınlığı açısından da değerlendirilmiş olup her iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess effect of hypercholesterolemia on intimal hyperplasia and smooth muscle cell proliferation at the anastomosis site performed in rabbit carotid artery. Objective: Intimal hyperplasia and smooth muscle cell proliferation play an important role on the restenosis after the vascular interventions. The success of reconstruction is under expecteations because of restenosis in the obstructing artery diseases. Recently, the success of these kind of interventions are under expectations because of spontaneous thrombosis or restenosis. After vascular reconstructive interventions unlikely the acute obstruction in which acute thrombosis is important at the late stage intimal hyperplasia caused by smooth muscle cell migration, proliferation and extracellular matrix deposition play an important role in narrowing or restenosis. We assess the effect of hypercholesterolemia on intimal hyperplasia and smooth muscle cell proliferation at anastomosis performed in rabbit carotid artery. Materials and Method: In this study we planned to use 14 randomized New Zealand male rabbit weights 2 to 3 kilograms. Rabbits were seperated to 2 groups. A vertical neck insition was made in an appropriate position to all group rabbits and carotid artery was dissecated. The same artery transected and using 8/0 polypropylene an anastomosis was performed with by one by technique. Group A rabbits (7) assigned as control group.The rabbits in these groups were fed standard rabbit chow. Group B (7) rabbits a total of 8 weeks(4 weeks prior to anastomosis, anastomosis after 4 weeks) were fed a 2% hypercholesterolemia diet(900gr bait,20gr cholesterol,30gr olive oil). At the beginning of the experiment in all groups of rabbits and rabbits in Group B at the end of the 8-week dietary cholesterol venous blood samples in the laboratory of Dokuz Eylul University Hospital Biochemistry lipid profile (LDL, HDL, triglycerides and total cholesterol levels) were examined. At the end of the day 28 the anostomosis performed carotid artery segments of all rabbits were sent to histology laboratory to analyze. The preperations were examined under light microscope. Images were analyzed via digital image analyze program and lumen diamater, lumen area, intimal area, medial area and intima-media area ratio were estimated and results were evaluated. Serial cross-sections taken from paraffin tissues were photographed and transferred to computer environment. Findings: In the serial sections the average ıntımal thickness of group B was found higher than the group A and this difference was statically significant between group B and group A. The area of intima of group B was found higher than the group A and this difference was significant between group B and group A. When the section series were evaluated for luminal diameter,luminal area,medial area and medial thickness and no statistical significance was observed.