Tedavi sürecinde hekim-hasta ilişkisi, ortak karar verme ve hasta memnuniyeti
Physician-patient relationship in treatment process, shared decision making and patient satisfaction
  1. Tez No: 361594
  2. Yazar: FATIMA YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tedavi düzenlemede hekim-hasta ilişkisi, ortak karar verme ve hasta memnuniyeti Dr. FatımaYÜCE,Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği AD.İnciraltı /İZMİR Amaç: Hastaların tedavi sürecinde hekimleriyle olan ilişkileri, ortak karar vermenin uygulanması konusundaki düşünceleri, beklentileri ve bunların hasta memnuniyeti ile ilişkisini ortaya koyarak hastaların tedavi sürecine katılımlarının nasıl gerçekleştirilebileceği konusuna katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Yöntem:Çalışmamız 1-31 Aralık 2013 tarihleri arasında İzmir ili Balçova ilçesinde bir Aile Sağlığı Merkezine (ASM) başvuran ve reçete yazılan gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen kesitsel bir çalışmadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgiler ve hastanın görüşlerini içeren sorularla, hastaların hekimini değerlendirmeye yönelik EUROPEP (PatientsEvaluate General/ FamilyPractice) ölçeğinin Türkçe formundan oluşan bir anket yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To expose patient-physician relationship, patients' thoughts and expectations about shared decision making in treatment process and relation between these topics and patient satisfaction. Method: This is a cross-sectional study which participants were prescribed outpatients applied to primary care center (PCC) in 1-31 December 2013. A questionnaire including demographic information, patient' opinions and Turkish form of EUROPEP (Patients Evaluate General/Family Practice) scale was administered by the researcher face to face. SPSS 15.0 software, chi-square,t-test and ANOVA were used in evaluation of the data.p