Marble style of Anatolia a study on the role of marble in the architecture of Asia minor in the Roman period
'Anadolu Mermer Stili' Roma devri küçük Asya mimarisinde mermerin rolü üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 36169
  2. Yazar: BURCU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZ“ANADOLU MERMER STİLİ”ROMA DEVRİ KÜÇÜK ASYA MİMARİSİNDE MERMERİN ROLÜ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA BURCU CEYLAN Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Suna Güven Temmuz 1994, 190 sayfa M.S. birinci yüzyılda Anadolu mimarları tarafından geliştirilen mermer stil, mermerin ana malzeme olarak kullanıldığı bir cephe dekorasyon tarzıdır. Çoğu Roma devri Anadolu şehrinde rastlanan mermer stil, bütün imparatorluğa yayılmış ve Roma imparatorluk mimarisinde yerini almıştır. Bu tezin amacı, bölgenin özelliğini ve malzeme tercihini de gözönüne alarak, bu stili ve Roma mimarisindeki yerini incelemektir.İkinci bölümde, yeni bir stilin gelişmesine yol açan faktörlerin anlaşılması için, Anadolu'nun Roma yönetimindeki sosyal, kültürel ve ekonomik koşulları kısa bir tarihçeyle birlikte anlatılmıştır. Üçüncü bölümde mermerin klasik mimarideki önemi vurgulanıp, Roma devrinde daha yoğun kullanılmasını sağlayan gelişmeler incelenmiştir. Roma imparatorluk mimarisinin ilkeleri ve Helenistik Doğu mimarisinin kısa bir tanımından sonra mermer stil, karakteri ve fonksiyonları ile örneklerin ışığında incelenmiştir. Mermer stilin Roma mimarisindeki yeri araştırılmış, imparatorluk bazında kullanımının nedenleri, sosyal ve estetik faktörler göze alınarak açıklanmıştır. Anahtar Sözcükler : Küçük Asya, mermer, Yunan şehir milliyetçiliği, Helenizm. Bilim Kodu : 601.03.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“MARBLE STYLE OF ANATOLIA”A STUDY ON THE ROLE OF MARBLE IN THE ARCHITECTURE OF ASIA MINOR IN THE ROMAN PERIOD BURCU CEYLAN M. A. in History of Architecture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Suna Güven July 1994, 190 pages Marble style emerged as a decorative style, which uses marble as the main material. Beginning by the first century A.D. it was refined by the Anatolian artists and used widely in the cities of Asia Minor. This 'Asiatic' style also spread over the empire and took its place in the Roman imperial architecture. The aim of the thesis is to examine this style, considering the significance of the region, preference of the material and its role in the Roman imperial architecture. inIn the second chapter, including a brief history, social, cultural and economic conditions of Asia Minor during the period of Roman rule are analyzed to understand the circumstances which gave way to the development of a new style. In the third chapter, mentioning the importance of marble as a building material in antiquity, its changing situation under Roman Empire which enabled its vast use is examined. After a brief description of the architecture of the Hellenistic East and the ideals of Roman imperial architecture, its characteristics and its functions are described in the light of significant examples. The role of the marble style in the architecture of the Roman Empire is also evaluated. The reason behind its imperial acceptance is explained, considering both social and aesthetic aspects. Key Words : Asia Minor, marble, Greek civic pride, Hellenism. Science Code : 601. 03. 01 IV