Spor sosyolojisinin doğuşu; Geleneksel beden eğitimi usul ve yaklaşımlarında dönüşüm
The emergence of sociology of sport; Transformation in the methods and approaches of traditional physical education
- Tez No: 361794
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Çalışmada, sporun geleneksel dönemden günümüz toplumuna kadar sosyal işlevleri sosyolojik bir perspektifle incelenmiştir. Bu bağlamda yöntem olarak tarihsel sosyolojik araştırma tercih edilmiştir. Konu, spor tarihinde yaşanan iki dönüşüm evresi sonucunda spor sosyolojisinin doğuşu ve spor sosyoloji kuramları ışığında günümüz spor anlayışının değerlendirilmesi ile sınırlandırılmıştır. Gerçekleştirilen tarihsel sosyolojik araştırma sonucunda edinilen bulgular sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar beş adımda özetlenebilir: Modern spor, geleneksel toplumsal yapıda yaşanan dönüşümlerin sonucunda, modern topluma özgü bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. Bu dönüşümün temelinde üretim, egemenlik ve sınıf ilişkilerinde yaşanan değişiklikler yatmaktadır. Spor tarihinde yaşanan ilk dönüşüm sonucunda geleneksel sportif pratiklerin yerini modern spor uygulamaları almıştır. İkinci dönüşüm ise modern sporun kitle ve elit sporu olarak iki farklı koldan gelişmeye başladığı bir süreci başlatmıştır. Bu süreçle birlikte spor sosyolojisi, sosyolojinin bir alt dalı olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the social functions of sports from traditional era to today's society have been examined. On this occasion, historical sociological method has been choosen as research method. The subject was limited with the emergence of sport sociology as a result of two transformation periods in sports history and the evaluation of contemporary sports under the theories of sport sociology. The findings which have been reached by the historical sociological research were evaluated in conclusion part. The findigs can be summarised in five steps: Modern sports have been emerged as a typical phenomenon of modern society as a result of transformation in traditional social structure. This transformation is based on the changes in production, sovereignty and class relations. The traditional sporting activities have been replaced by the modern sports applications as a result of the first transformation in sports history. The second transformation has started the process in which the modern sports continue to develop in two different ways as elite sports and mass sports. Sport sociology has been emerged within this process as a sub-discipline of sociology.