Contemporary conceptualizations of defense: A relational perspective
Savunmanın çağdaş kavramlaştırılmaları: İlişkisel bir yaklaşım
- Tez No: 361929
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma savunma kavramını ilişkisel bir yaklaşımla sistematik olarak incelemeyi hedefledi. Psikanalitik teorideki son gelişmeler, temel kavramların tanımlanmasında ilişkinin rolünü vurguladı. Savunma kavramı, ilişki içinde karşılıklı olarak yapılandırılan kişilerarası bir süreç olarak kavramlaştırıldı. Bu teorik önerilerin ışığında, bu çalışma savunmanın ilişkiyi de içerecek şekilde yeniden tanımlanabilecek yönlerini ve ilişkisel bağlamdaki tetikleyici ve sonuçlarını araştırdı. Gözlem ortamı olarak, duygusal yoğunluğu, izole yapısı ve doğallığı nedeniyle, psikanalist-hasta ilişkisi seçildi. Araştırmanın ilk amacı olan savunma kavramını yeniden tanımlamaya yönelik olarak, hastanın savunmacı olduğu durumların ve kendisini nasıl bir yöntemle savunduğunun güvenilir olarak tespit edilebilmesi beklendi. Ayrıca, bu tanımların, klasik savunma mekanizması anlayışına göre daha geniş bir kavramlaştırma sağlayacağı ileri sürüldü. Araştırmanın ikinci amacı olan etkileşimde savunmacılığın nasıl göz önüne serileceği ile ilgili ise analistin belirli müdahalelerinin ve danışanın savunmacılığının karşılıklı olarak birbirini etkileyeceği beklendi. Bu çalışmanın verisini tamamen yazıya dökülmüş on psikanaliz seansı oluşturdu. Yazılı haldeki seanslar, üç hakem tarafından, pilot çalışmalarla belirlenmiş olan şu boyutlar üzerinden değerlendirildi: hasta için Şimdi-ve-Burada Savunmacılık, Duygu/Hal, Savunmacı Efor (Davranış), Birincil Amaç ve Beklenen İlişkisel Sonuç; analist için müdahalenin Türü, İlişkisel Niteliği ve Dilbilimsel özellikleri. Genel olarak sonuçlar, bu çalışmadaki hasta için, savunmacı işlevi vurgulayan savunma mefhumunun ve Savunmacı Efor (Davranış) kategorizasyonunun, klasik savunma mekanizmalarına göre daha geniş ve güvenilir bir anlayış sağlayacağını gösterdi. Savunmanın Etkileşimi Düzenleyici amacının, farklı Savumacı Eforları (Davranışları) ayırt edici olabileceği görüldü. Bunun yanısıra, bu verideki hasta ve analist etkileşimi üzerinde yapılan inceleme, müdahalenin türü, ilişkisel niteliği ve kelime sayısının danışanın savunmacılığının farklı yönleri ile ilişkili olduğu görüldü. Psikanalitik teorideki İlişkisel / Öznelliklerarası yaklaşımların katkıları desteklendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed at systematically studying defenses from a relational perspective. Recent advances in psychoanalytic theory emphasized the role of relationship in defining basic psychoanalytic concepts. The notion of defense has been conceptualized as an interpersonal process that is co-constructed in the relationship. Based on these theoretical suggestions, this study investigated the aspects of defense that could be re-defined as including the relationship, and the trigger and outcome of defensiveness within the relational context. The psychoanalyst-patient relationship was identified as the setting of observation in this study, since it is affectively intense, isolated and natural. Regarding the first aim of this study, which is to re-define defensiveness, it was expected that the defensive instances of the patient's discourse and the processes by which the patient defended herself could be identified reliably. Further, it was proposed that these definitions would offer a wider conceptualization than the classical defense mechanisms. The second aim of the study that is the investigation of how defensiveness unfolds in the interaction, expected particular features of the analyst's interventions and patient's defensiveness to mutually influence each other. The data of the study was ten fully transcribed sessions from a psychoanalysis. The transcripts were evaluated by three raters on several aspects of defensiveness that were identified by two pilot studies: Here-and-Now Defensiveness, Affect/State that is defended against, Defensive Effort, Primary Aim, and Expected Relational Outcome for the patient; Type, Relational Quality and Linguistic features for the analyst's interventions. Overall, the results indicated that for the patient in this study, the wider definition of the defense notion that emphasizes the defensive function and the Defensive Effort categorization offered a more reliable and extensive understanding, as compared to the classical mechanisms. The interactive regulatory purpose of the defensive effort was found to be a differentiating characteristic of defensive efforts. In addition, the examination of the interaction between the patient and the analyst in this data, revealed that the type, relational quality and word count of the interventions were associated with different aspects of defensiveness. The theoretical contributions of Relational/Intersubjective perspectives were supported.