New conceptualizations of democracy in an age of information/technology:a critical appraisal
  1. Tez No: 13836
  2. Yazar: D. BEYBİN KEJANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada, neo-plüralist kuramcılar tarafından enformasyon teknolojileri temel alınarak geliştirilen yeni demokrasi kavramlaş- tırmalarını incelemeye ve bu kavramlaştırmaların iddia edildiği gibi yeni bir demokrasi anlayışı getirip getirmediğini sorgulamaya çalış tık. Neo-plüralistler, teknolojik yeniliklerin çağdaş yaşamdan kay naklanan sorunları çözebilecek ve artık kendilerinin de onayladıkları temsili sisteme yöneltilen eleştirileri geçersiz kılacak umutlar taşıdığını söylüyorlardı. Batı toplumlarının enformasyon teknoloji leri sayesinde yeni bir toplumsal biçimlenişe geçiyor olduğu önkes- tirimi çerçevesinde, Eski Yunan 'dakine benzer bir doğrudan demokra sinin, gerek kuramsal açıklamalar gerekse deneysel çabalarla, gerçek- leşebilirliğini göstermeye çalışıyorlardı. Ancak yaptığımız literatür taraması bu yönde bir umut vermekten çok, bize eleştirel bir değerlendirme için veriler sağladı. Neo-plû- ralistlerin teorik açıklamalarını liberal öncüller üzerine inşa et meyi sürdürdüklerini, temsilî sistemin bütünüyle terkedilmesini gün deme getirmediklerini ve liberal/temsilî demokrasi anlayışına yönel tilen eleştirilerin odak noktası olan devlet ya da siyasal iktidar kavramını analiz dışı tuttuklarını saptadık. Bu saptama, yeni demok rasi kavramlaştırmalarının liberal/temsilî demokrasinin çeşitlemeleri olduğu, dolayısıyla eleştirilerin hâlâ geçerliliklerini sürdür- ıvV düğü sonucuna varmamıza yol açtı. Bu sonuç çerçevesinde de, sosyal düşüncede teknolojinin tek başına toplumsal ve siyasal gelişmeyi belirleyici bir etken olarak ele alınmasının yeniden sorgulanması ve alternatif bir söylemin geliştirilmesi gerektiğine işaret ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we attempted to analyze the new conceptualiza tions of democracy generated by the neo-pluralists due to the devel opments in information technology and to question whether these con ceptualizations brought a new understanding of democracy as it was claimed. Neo-pluralists argued that the technological innovations offered hopes for altering the problems originating from contemporary life, and for invalidating the criticisms directed at the representative system which they also began to endorse. In the light of the fore casting that Western societies were evolving a new social formation through information technologies, they generated theoretical elabora tions and experimentations to show the ways and instances for the realization of a direct type of democracy similar to that in Ancient Greece. However, the literature survey that we undertook provided us with the results for a critical appreciation rather than giving us the above mentioned hopes. In our survey, we detected that the neo- pluralists continued to build their theoretical elaborations upon liberal premises and that they did not suggest the entire elimination of the representative system. Moreover, we further saw that the con cept of political power or state which was the focal point of the criticisms directed at liberal/representative democracy was not in cluded in their analysis. iiIll Thus, in the light of the evidence collected we arrived at the conclusion that the new conceptualizations of democracy were only versions of liberal/representative democracy and accordingly the criticisms against this type of democracy still continued to maintain their validity. Therefore, we suggested that in social theory the attitude of regarding the technology as a determinative force in social and political development should be requestioned and an alter native discourse should be developed.