İbn Eşneveyh El-Yezdî'nin İrşâdü's-Sârî İlâ İhtısâri Sahihi'l-Buhari adlı eserinin tahkik ve tahlili
İrşâdü's-Sârî ilâ İhtisâri Sahihi'l-Bukhârî by Ebû Mansur ibn Eşneveyh el-Yezdî study and investigation
  1. Tez No: 361977
  2. Yazar: ABDULMOHSİN ALİ MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
Hadislerin kaydedilmesinden sonra değişik tasnif türleri ortaya çıkmıştır. Sahih hadisleri konularına göre tasnif eden İmam Buhâri'nin (v.256) el-Câmiu's-Sahih adlı eseri muhaddisler tarafından Kuran-ı Kerim'den sonra en güvenilir kaynak olarak görülmüş ve bunun neticesinde eser üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. el-Camiu's-Sahih'e yapılan ilk ihtisar çalışmalarından yazma halinde bulunan Ebû Mansur İbn Eşneveyh El-Yezdî'nin(v.548?) İrşâdü's-Sârî İlâ İhtısâri Sahihi'l-Buhârî isimli eserini inceleyip, yazma nüshanın tahkikini gerçekleştirmeye karar verdik. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konu, kaynaklar ve yöntemden bahsettik. Ardından ihtisarın asıl kaynağı olan el-Câmiu's-Sahih ve müellifi İmam Buhârî hakkında özet bilgi vermeye çalıştık. Birinci bölümde İbn Eşneveyh'in biyografisini, ilmi şahsiyetini ve ihtisarını inceledik. İkinci bölümde ise yazma eserin tahkikini gerçekleştirdik. Eser hakkındaki inceleme ve değerlendirmelerimizi birinci bölümün son başlığı altında zikrettik. Sonuç bölümünde ise çalışmamız boyunca ulaştığımız sonuçları özetlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
After the compilation of hadiths, various types of classification emerged. Sahih al-Bukharî written and classified by Imam al-Bukharî (d. 256) according to themes of sahih (authentic) hadiths is considered the most authentic book after the Quran. As a result of this, there are a lot of studies on Sahih al-Bukharî. One of those studies which summarized the Sahih al-Bukharî is İrşâdü's-Sârî İlâ İhtisâri Sahihi'l-Bukhârî by Ebû Mansur İbn Eşneveyh El-Yezdî (d. 548?). In this thesis, we aimed to examine this book and make critical edition for manuscripts of this book. There are introduction part and two main parts in the thesis. We explained, at the introduction, main subjects, sources and method of the thesis. Then we introduced Sahih al-Bukharî and its author shortly. At the first main part, we examined İbn Eşneveyh's biography and his book. At the next part, we made critical edition for manuscripts of the book. We wrote down examination of the text at the last chapter of first part. And we concluded thesis with conclusions which we reached throughout the study.