Atıksularda koagülasyonla mikroorganizma gideriminin belirlenmesi
- Tez No: 3624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada, alıcı ortamlar ve dolayısıyla insan sağ lığını yakından ilgilendiren bakteriyolojik kirliliği oluşturan, atıksulardaki patojen mikroorganizmaların kimyasal koagü- lasyonla giderilebilirliği araştırılmıştır. Bornova Kanalizasyonundan alınan evsel atıksu, Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) 'ndan alınan süt endüstrisi atıksuyu ve DYO boya fabrikalarından alınan boya endüstrisi atıksuyu ile biyolojik arıtmadan geçmiş boya endüstrisi atıksuyu numunelerinde, çeşitli koagülant maddeler ve koagülant yardımcısı polielektrolitlerle yapılan jar testi denemelerinde, izleyici parametreler olarak bulanıklık ve patojen mikroorganizmaların indikatörü olan fekal koliformlar kullanılmıştır. Yapılan jar testleri sonucunda, çeşitli koagülant ve koagülant yardımcısı maddele rin değişik atıksular için en uygun dozları; bulanıklık ve fekal koliform verilerine dayanılarak saptanmıştır. Bunun yanında jar testleri sonucunda elde edilen fekal koli form giderimlerine bakılarak üzerinde çalışma yapılan atıksuların, nihai dezenfeksiyon işlemi olan ve ülkemizde uygulanan klorlama işlemi yapılmadan alıcı ortamlara verilebilme olanakları araştırılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main object of this study is to search the possibility of treatment pathogen microorganism in -wastewaters by chemical coagulation which is directly related the human healty. Research had been made for the several effluent samples, se wage sample from Bornova main sewer, effluent sample from (SEK) Süt Endüstrisi Kurumu and effluent sample from DYO Boya Fabri kaları as an effluent sample from paint industry. Fecal coli- froms had been used as an indicator for pathogen microorganism for trace parameters on several jar tests perform with variab le coagulation aids and polyelectrolites. After several jar tests found out the type and dosing levels of coagulation aid and polyelectrolite for the best coagulation for above stated effluent samples. Turbidity and fecal coliform criteria used for this determination. Treated water which eliminated from fecal coliforms also re searched for the possibility of discharge to expose without desinfection aid dosing such as hyphoclorite which widely us ing in our country. xn