Meşe palamudundan elde edilen tanenin atıksulardaki fosfatın giderilmesinde kullanılması
Using tannin which can be extracted from valonia for removal of phosphate from waste water
  1. Tez No: 165842
  2. Yazar: AYÇA OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VECİHİ PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
MEŞE PALAMUDUNDAN ELDE EDİLEN TANENİN ATIKSULARDAKİ FOSFATIN GİDERİLMESİNDE KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayça OKTAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Hem evsel, hem de endüstriyel atıksularda bulunan ve ötrofikasyona neden olan fosfat, alıcı ortama verilmeden önce giderilmesi gerekli maddeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu sebeple bu çalışmada; tanenin atıksudaki fosfatların koagülasyonla giderilmesinde, koagülant ve koagülant yardımcısı olarak etkinliği incelenmiştir. Bunun için öncelikle meşe palamutundan tanen ekstrakte edilmiştir. Tanen koagülant olarak kullanılmış, elde edilen sonuçlar etkin koagülantlar olarak bilinen AI2(S04)3.18H20 ve FeCI3.6H20'le yapılan koagülasyon deneylerinde bulunan sonuçlarla karşılaştırmıştır. Tanen için farklı sıcaklık, karıştırma hızı, karıştırma süresi, pH ve konsantrasyon parametrelerinin etkileri incelenmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir. AI2(S04)3.18H20 ve FeCI3.6H20'ün yanında tanenin koagülant yardımcısı olarak kullanıldığı bir seri deney yapılmıştır. Bu deneylerde AI2(S04)3.18H20, FeCI3-6H20 ve tanenin konsantrasyonları sistematik olarak değiştirilerek, optimum koagülant ve yardımcı koagülant konsantrasyonları belirlenmiştir. Sonuç olarak, tanenin AI2(S04)3.18H20 ve FeCI3.6H20'e göre fosfat gideriminde etkin bir koagülant olmadığı, ancak etkin bir yardımcı koagülant maddesi olduğu görülmüştür. Bilim kodu : 912 Anahtar kelimeler : Tanen, koagülasyon, fosfat giderimi Sayfa adedi : 142 Tez yöneticisi : Prof. Dr. H. Vecihi PAMUK
Özet (Çeviri)
USING TANNIN WHICH CAN BE EXTRACTED FROM VALONIA FOR REMOVAL OF PHOSPHATE IN WASTE WATER (M. Sc. Thesis) Ayça OKTAY GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT Causing eutrophication and finding both in domestical and industrial waste water; phosphate is the initial materials within the required materials that must be removed. For this reason, in this study, the activity of tannin which can be used as coagulant and coagulant aid, for removal of phosphate in waste water was examined. For this, first of all, tannin was extracted from valonia. Tannin was used as a coagulant, taken results were compared with the results of the experiments done by famous effective coagulants Aİ2(S04)3.18H20 and FeCI3.6H20. For tannin, different temperatures, mixing velocity, mixing time, pH and concentration parameters' affects were examined and optimum conditions were determined. Tannin was used as a coagulant aid with AI2(S04)3.18H20 and FeCI3.6H20 coagulants and AI2(S04)3.18H20's, FeCI3.6H20's and tannin's different concentrations were used in serial experiments to obtain optimum coagulant and optimum coagulant aid concentrations. As a result, it was found that tannin is not so effective as a coagulant beside Aİ2(S04)3.18H20 and FeCI3-6H20, but it is an effective coagulant aid matter for phosphate coagulation in waste water. Science Code 912 Key Words : Tannin, coagulation, phosphate removal Page Number : 142 Adviser : Prof. Dr. H. Vecihi PAMUK