Naim Arnas koleksiyonu Hellenistik ve Roma dönemi seramiği
Naim Arnas collection Hellenistic and Roman Period ceramics
  1. Tez No: 362403
  2. Yazar: GÜLÇİN MÜMİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Naim Arnas Koleksiyonu, toplamda 2671 adet arkeolojik eseri bünyesinde barından geniş bir koleksiyon olmakla birlikte baslı basına müze olarak değerlendirilebilinecek kapasitedir. Özel koleksiyon, mermer, bronz, cam, pişmiş toprak malzemeden ve en erken dönemlerden geç dönemlere kadar çok geniş bir zaman dilimine yayılan objeleri içerir. Bu çalışmada Hellenistik ve Roma Dönemi seramik eserlerini herhangi bir tipolojik sınıflama yapmaksızın sadece yapım maddesi olan pişmiş toprak olma özelliği ile sınıflandırılmıştır. Buna göre 315 adet eser üzerinde çalışma yapılmıştır. Gerek sayıca gerekse form çeşitliliği ve dönem genişliği itibariyle zengin olan bu çalışmada Hellenistik ve Roma Dönemleri'nin en karakteristik kap formları olan megara kaseleri ve terra sigilatalardan, basit günlük kullanım kaplarına, özel kullanım kabı ve mezar hediyesi olarak da karsımıza çıkan unguentariumlardan, kandillere kadar hemen hemen her form tipi incelenmiştir. Eserlerin buluntu yerlerinin belli olmaması üretim yerleri ile ilgili fikir yürütmeyi zorlaştırmıştır. Ayrıca bazı basit tabak ve kaselerin form olarak değişim göstermeksizin her iki dönemde de görülmesi, malzemenin buluntu tabakası bilinmediği için kesin bir tarih verilmesini engellemiştir.Çalışmada müzelerdeki eserlerle karşılaştırma, katalog taraması, ve son yılların kazı sonuçları raporlarının incelenmesi ile elimizdeki malzemeyi benzerleri ile eşleştirerek belirli bir yüz yıl içine oturtmaya çalışılmıştır. Tez konusu dahilinde olan malzemeler M.Ö. 4. yüzyıl ile M.S. 6. yüzyıllar arasına aittirler. Hatalı bir tarihleme yapılmasından kaçınılmak için belirsizlik taşıyan eserler daha geniş zaman aralığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Naim Arnas? collection has much large capacity as it contains about 2671 of archeological monuments, it might be reconsidered as a museum. This special collection includes objects from the earliest period to late period, in addition to marble, bronze, glassy and baked soil materials. In this Project, we qualified ceramic monuments of Hellenistic and Roman period due to its characteristic that is baked soil, not typologically. So we worked on 315 monuments. In this project which is really rich due to numerically, periodically and form variety; we investigated all type of form like Megara bowls and terra sigillatas which are the most characteristic cases, simple daily use cases, specially-use cases and unguentarium bowls which are thought like cradle presents. Find places of monuments being not obvious, makes difficult to think about the places where they were produced. Especially Roman world?s having huge geography makes difficult to investigate Roman ceramics. Also some of simple bowls and plates have appeared on both periods without any deforming and we didn?t know find-layer. So it makes difficult to identify the period.In this Project, we tried to place, monuments we investigated, to spesified century by comparing with monuments at museum, searching catalogs, analysing lately digging reports and matching with similar objects. These monumets were placed between 4rd century B.C. and 6th centuries A.C. To prevent inaccurate establishing, undefined monuments were reconsidered in wide range of period.