Streptozotosin (stz) ile diyabet oluşturulmuş ratlarda arginaz aktivitesi ve ornitin düzeyindeki degişiklikler
- Tez No: 362443
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENDOĞAN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Arginaz (L-arginin amidino hidrolaz, EC 3 5 3 1), sitoplazmik bir enzim olup, tire döngüsimun son basamağında L-arginini üre ve onıitine hidrolize eder Arginazın bilinen en önemli fonksiyonu, karaciğerde gerçekleşen Krcbs-flcnseleit Ure Döngüsu yoluyla ure sentezine katılmasıdır. Ayrıca arginaı, bazı proteinlerin ve poliaminlerin sentezinde de önemli bir rol oynar Enzime karaciğer dışındaki birçok dokuda da rastlanırsada buralardaki aktivitesi oldukça düşüktür. Bunların başlıcaları eritrosit, lökosit, trombosit, iskelet ve kalp kası, tükürük, beyin, bağırsak, böbrek, pankreas, akciğer, meme, tiroid, plasenta, deri, testisler, ve fibroblast l:ırdır. Bu çalışmada STZ ile diyabet oluştunılmuş ratların değişik organlarında öncelikle arginaz aktivitesi ve ornitin düzeyleri incelenerek, diyabctin bu parametreler üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın diğer böhimumi tiyoure ve orotik asidin arginaz aktivitesi üzerine olan etkisini incelemek oluşturmnktadır. Deneylerde vücut ağırlığı 280-340gr arosındıı değişen Wistar albino ratlar kullanıldı Ratlar diyabetik ve kontrol olmak üzere iki gnıba ayrıldı intraperitoneal streptozotosin(6S mg/kg) enjeksiyonu ile diyabet oluştunıldu. Diyabetik olmayan hayvanlar ise sadece salin enjeksiyonuna manı 7. ka ldı. Hiperglisemik dunım ıeaktif sıripierin kullanıldığı glikonırinin düzenli ölçümü ile belirlendi. Bir aylık periyodtan soııra doku örnekleri arginaz aktivitesi ve omitin düzeylerinin tayini için alındı D. b ·k tl k ·gver dalak ve böbreklerinde argina7 aktivitesinde belirgin bir ı ya ctı ra arı aracı , artış olmadığı beyin dokusunda aktif argino7. gonı tl. am ça ışan ır u enzı'mı'nı'n bu 1u ndugvu anca k d'ı ya be t ic hirliktc cn1iın aktivitesinde duşme olduğıı saptandı. Bu na karşılık orııitiıı dü. zey 1e rı· n de kar•a ciici cr hariç arılanılı bir artış bulunamamıştır. Glukoneogenik ve bunun yanısıra üreetelik organlar olan karaciğer ve böbreği diyabet etkilemektedir Diyabetik ve kontrol grubu karaciğer, böbrek ve dalak dokusunda tiyoUre I.SnıM'Iık konsantrasyonda arginaz aktivitesini maksimum düzeyde arttırırkcn, beyin dokusunda maksimum aktivasyon 1 mM'da gözlen miştir. Yaptığım ız çalışına lar sonucunda elde ettiğimiz verilere göre orotik asit diyabetik ve kontrol grubu karaciğer dokusunda 1 mM, beyinde J.SınM 'da arginaz aktivitesinde maksimum artış sağlarken, diyabetik böbrek dokusunda 1 mM'da kontrol grubunda ise 2ınM'da maksimum artış sağlamıştır. Orotik asidin dalakla arginaz aktivitesi üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
/\rginase (L-.1\rginine amidinohydrolase; EC 3 5 3.1 ), a cytoplasmic enzyme, catalyzcs the hydrolysis of L-arginine to urea and arnithine in the last step of the mammalian urea cycle The most im portant function of arginasc is i ts entering into the synthesis of urea which takes place in the liver. /\rginase also plays an important role in the synthesis of some proteins and polyamines. The enzyme is mostly found in liver, however ıniııor activities of it can also be observed in other tissues including red blood cells, white blood eclis, platelets, skeletnl and hearth muscle, saliva, brain, intestine, kidney, pancreas, lung, marnrnary, placenta, thyroid, testicle, skin and fıbroblast In this study, we determined arginasc activity and omithine levels in various types of tissues of STZ-induced diabetic rats and evaluatcd whether diabetes has an effect on the c parameters. We also investigated the effect of thiourea and orotic acid on the activity of arginase. found lo be elevated. It can be pointed out that diabetes innuences also, the gluconeogcnic organs, liver and kidney, besides being ureotelic organs. Thiourea iıı 1.5 mM concentrations rc~ults in a maximum increase in the activity of arginase in li ver, kidney and spleen tissues of the diahclic and control rats, whereas in brain tissucs, maximum arginase activity was seen in 1 mM conccntration of it. ürotic acid results in a maximum inerense ın the activity of arginase in 1 mM concentration in livcr tissues and in 1.5 mM coııcentrations in brain tissues of diabetic and control group, whercas maximum argimı~e activity was scen in diabetic kidney tissucs in 1 mM concentration and in control kidney tis~ucs in 2 mM concentration of it. ürotic acid was not found has an effcct on the activity of splccn arginasc.