Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş ratlarda arginaz aktivitesi ve ornitin düzeyindeki değişiklikler
The Changes is in the activity of arginase and ornithine levels of streptozotocin (STZ) induced diabetic rats
  1. Tez No: 99030
  2. Yazar: SELDA METİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENDOĞAN GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZET Arginaz (L-arginin amidino hidrolaz; EC 3.5.3.1); sitoplazmik bir enzim olup, üre döngüsünün son basamağında L-arginini üre ve ornitine hidrolize eder. Arginazın bilinen en önemli fonksiyonu, karaciğerde gerçekleşen Krebs-Henseleit Üre Döngüsü yoluyla üre sentezine katılmasıdır. Ayrıca arginaz, bazı proteinlerin ve poliaminlerin sentezinde de önemli bir rol oynar. Enzime karaciğer dışındaki birçok dokuda da rastlanırsada buralardaki aktivitesi oldukça düşüktür. Bunların başlıcaları eritrosit, lökosit, trombosit, iskelet ve kalp kası, tükürük, beyin, bağırsak, böbrek, pankreas, akciğer, meme, tiroid, plasenta, deri, testisler, ve fibroblastlardır. Bu çalışmada STZ ile diyabet oluşturulmuş ratların değişik organlarında öncelikle arginaz aktivitesi ve ornitin düzeyleri incelenerek, diyabetin bu parametreler üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünü tiyoüre ve orotik asidin arginaz aktivitesi üzerine olan etkisini incelemek oluşturmaktadır. Deneylerde vücut ağırlığı 280-340gr arasında değişen Wistar albino ratlar kullanıldı. Ratlar diyabetik ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. intraperitoneal streptozotosin(65 mg/kg) enjeksiyonu ile diyabet oluşturuldu. Diyabetik olmayan hayvanlar ise sadece şalin enjeksiyonuna maruz kaldı. Hiperglisemik durum reaktif striplerin kullanıldığı glikozürinin düzenli ölçümü ile belirlendi. Bir aylık periyodtan sonra doku örnekleri arginaz aktivitesi ve ornitin düzeylerinin tayini için alındı. Diyabetik ratları karaciğer, dalak ve böbreklerinde arginaz aktivitesinde belirgin bir artış görüldü. Tam çalışan bir üre döngüsünün olmadığı beyin dokusunda aktif arginaz enziminin bulunduğu ancak diyabetle birlikte enzim aktivitesinde düşme olduğu saptandı. Buna karşılık ornitin düzeylerinde karaciğer hariç anlamlı bir artış bulunamamıştır. 59Glukoneogenik ve bunun yanısıra üreotelik organlar olan karaciğer ve böbreği diyabet etkilemektedir Diyabetik ve kontrol grubu karaciğer, böbrek ve dalak dokusunda tiyoüre 1.5mM'lık konsantrasyonda arginaz aktivitesini maksimum düzeyde arttırırken, beyin dokusunda maksimum aktivasyon İmM'da gözlenmiştir. Yaptığımız çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz verilere göre orotik asit diyabetik ve kontrol grubu karaciğer dokusundalmM, beyinde 1.5mM'da arginaz aktivitesinde maksimum artış sağlarken, diyabetik böbrek dokusunda İmM'da kontrol grubunda ise 2mM'da maksimum artış sağlamıştır. Orotik asidin dalakta arginaz aktivitesi üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. 60
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Arginase (L-Arginine amidinohydrolase; EC.3. 5.3.1), a cytoplasmic enzyme, catalyzes the hydrolysis of L-arginine to urea and ornithine in the last step of the mammalian urea cycle. The most important function of arginase is its entering into the synthesis of urea which takes place in the liver. Arginase also plays an important role in the synthesis of some proteins and polyamines. The enzyme is mostly found in liver, however minor activities of it can also be observed in other tissues including red blood cells, white blood cells, platelets, skeletal and hearth muscle, saliva, brain, intestine, kidney, pancreas, lung, mammary, placenta, thyroid, testicle, skin and fibroblast. In this study, we determined arginase activity and ornithine levels in various types of tissues of STZ-induced diabetic rats and evaluated whether diabetes has an effect on these parameters. We also investigated the effect of thiourea and orotic acid on the activity of arginase. All experiments were performed in male Wistar albino rats (280-340 gram body weight).The rats were divided into two groups (control and diabetic). Diabetes was than induced by the intraperitoneal injektion of streptozotocin (65mg/kg body weight). Nondiabetic animals received injektion of normal saline only. The presence of hyperglycaemic state was confirmed regularly by measuring the levels of glycosuria using reagent strips. After a one month period, tissue samples of the animals were taken for the determination of arginase activity and ornithine level. We observed a significant increase in the activity of arginase in the liver, spleen and kidney of the diabetic rats. On the other hand the brain which dose not have a complete urea cycle, arginase activity declined. On the contrary, the ornithine levels, except liver, were not 61found to be elevated. It can be pointed out that diabetes influences also, the gluconeogenic organs, liver and kidney, besides being ureotelic organs. Thiourea in 1.5 mM concentrations results in a maximum increase in the activity of arginase in liver, kidney and spleen tissues of the diabetic and control rats, whereas in brain tissues, maximum arginase activity was seen in ImM concentration of it. Orotic acid results in a maximum increase in the activity of arginase in ImM concentration in liver tissues and in 1.5 mM concentrations in brain tissues of diabetic and control group, whereas maximum arginase activity was seen in diabetic kidney tissues in 1 mM concentration and in control kidney tissues in 2 mM concentration of it. Orotic acid was not found has an effect on the activity of spleen arginase. 62