Kamusal tercihler kuramı kapsamında politik konjonktürel dalgalanmalar yaklaşımı
- Tez No: 362913
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde, pek çok ülkede, kamu harcamalarının artış eğilimi içinde olduğu gözlemlenmektedir. Kamu harcamalarında gözlemlenen bu artışların politik nedenlere bağlanarak incelenmesi oldukça yeni bir konudur. Kamu harcamaları artışlarının güncel bir sorun olması ve konuya ilişkin politik yaklaşımların oldukça yeni olmaları nedeniyle bu konuda bir çalışma yapılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla, çalışmamızda ilk olarak, ekonominin politik analizini yapmakta olan kamusal tercihler kuramı üzerinde durulmakta, daha sonra, kamusal tercihler kuramının başlıca ilkelerinden biri olan, fayda maksimizasyonu ve özel çıkar motivasyonunun kamu harcamalarının artmasıyla ilişkisi ortaya konulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, kamusal tercihler kuramı kapsamında kamu harcamalarının artışına açıklama getiren yaklaşımlardan biri olan, politik konjonktürel dalgalanmalar yaklaşımı incelenmektedir. İkinci bölümde ayrıca, Türkiye'ye ilişkin ekonomik verilerden enflasyon ve işsizlik oranları ele alınarak bir analiz yapılmakta ve Türkiye açısından politik konjonktürel dalgalanmalar yaklaşımının geçerliliği test edilmeye çalışılmaktadır. Bu analiz sonucunda, Türkiye açısından politik konjonktürel dalgalanmalar yaklaşımının geçerli olmadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Taday, in many countries, it is observed that public expenditures tend to increase. lt is a new subject to analyze those increases with political reasons. As the public expenditure increase is a comman problem in many countries and as the political approaches to the problem is a new subject, it is decided to work on political approaches to the public expenditure growth. With this aim, in the fırst part, the public choice theory, which politically analyzes the economy, will be examined, then it is shown that the utility maksimization and self interest motivation, which is one of the main principles of public choice theory, is a reason that causes growth in public expenditures. In the second part, the political business cycle approach, which is one of the approaches that explains the growth in public expenditures under public choice theory, wiiJ be examined. Alsa in the second part, there is an application abaut Turkey, which questions the existance of political business cycles. This application is an inftatian and unemployment rate analysis which questions the existance of political business cycle in Turkey. This analysis shows that the political business cycle approach is not valid for Turkey.