İşletmelerde insangücü planlaması ve bir uygulama
- Tez No: 362914
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsangücü; işletmelerin gelecekteki gelişmelerini, devamlılıklarını ve karlılıklarını dolaylı ve dolaysız olarak etkileyen en öenmli kaynaklardan birisidir. Bu kaynağın etkin bir şekilde kullanılması, işletmelerin amaçlarına ulaşmalarında ve bir bütün olarak işletme etkinliğinin arttırılmasında önemli bir rol oynar. İnsangücü planlaması ile işletmelerin diğer planlama çalışmalarının birlikte ve bir bütün olarak ele alınması; işletmelerin tüm kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ayrıca insangücü planlaması işletmelerin tüm insangücü politikalarını eşgüdümler. İşletmelerin insangücü gereksinimlerinin ve kayıplarının kestirimleri için, şimdiki insangücü durumunun tesbit edilmesi, diğer bir deyişle işletmelerin insangücü envanterinin çıkarılması gerekir. Bu da; işletmelerde bir insangücü bilgi sisteminin kurulmasını zorunlu kılar. İşletmelerde iyi bir insangücü bilgi sisteminin kurulması ile bunun sistematik olarak kullanılması; yöneticilerin insangücü kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmalarını ve daha kolay kontrol etmelerini sağlar. Bu çalışmada insangücü gereksinimlerinin kestirimi konusunda çeşitli teknikler kuramsal olarak incelenmiştir. Ayrıca kuramsal teknikler bir işletmede uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human power; it is one of the most important source effects directly or indirectly firm' s improvements the ir profits and continuity in the future. If that source is used in effecti ve ways, it plays an important role for business sectors to rich their goals and increase their effectiveness as a hole sector. If human power planning is considered as a part of the whole business planing process provide all sources to be used in effecti ve way. Further mo re planning of human power is interested in all human power policies in the business sectors. Business should determinate today human resource with prepare human resource inventory for foracasting human requirement and human loss. Than business need human resource information system for provide this information. After setting up data system and using it in systematic ways; it finds menagers to use human power sources in effective way and enable them to easily control those sources. In this study various technics are checked theoretically to know human power requirements. In addition to study these theoretical technics were used in a firm and the results were evaluated.