Sağlığın geliştirilmesinde psikolojik güçlendirme modeli: Diyabetliler üzerine bir alan araştırması
Psychological empowerment model in health promotion: A field study on diabetes patients
  1. Tez No: 363038
  2. Yazar: EZGİ EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyayla birlikte Türkiye'de de önemi giderek artan ve birçok disiplinden beslenen sağlık iletişiminde, özellikle sağlığın geliştirilmesi alanında ikna edici iletişim çabalarına fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Teoriler ekseninde tasarlanan stratejilerin sağlık davranışı değişiminde daha etkin olduğundan hareketle, bu çalışma psikolojik güçlendirme modeli çerçevesinde sağlık okuryazarlığı ve psikolojik güçlendirme kavramlarının sağlık davranışı üzerine etkisine odaklanmıştır. Sağlık okuryazarlık düzeyi ile sağlık davranışı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, psikolojik güçlendirme ile sağlık davranışı arasında ise pozitif bir ilişki bulunmuştur
Özet (Çeviri)
There is an increasing need for persuasive communication interventions in health communication field which has gained importance both in the World and in Turkey. Assuming that strategies created with the help of theories has been more powerfull, this study focused on effect of health literacy and psychological empowerment on health behavior. Whereas no relation has been found between health literacy and health behavior, positive relationship has been found between health behavior and psychological empowerment