Λυκιακὸν σύστημα'dan Λυκίων τὸ κοίνον'a: Hellenistik önceller ışığında Lykia Birliği'nin görevleri, idari yapısı ve finansmanı
From Λυκιακὸν σύστημα to Λυκίων τὸ κοίνον: The Funktion, administartive structure, and finance of Lycian League in the light of Hellenistic predecessors
  1. Tez No: 363433
  2. Yazar: SELDA YENİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TAKMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Artemidoros'tan alıntı yapan Augustus Dönemi yazarı Strabon Birlik yapısı ve işleyişi hakkında genel bilgiler sunmaktadır. Strabon Birlik'in 23 üye kenti olduğunu belirtmektedir. Sikke basan kentlere başvurulduğunda 23 kentin olası listesi belirlenmektedir. Lykia Birliği'nin adlandırılması Strabon'un eserinde“Lykiakon systema”iken yazıtlarda Birlik'ten çoğunlukla“koinon”,“ethnos”ya da sadece“Lykioi”ethnikonu olarak bahsedilmektedir. Strabon büyüklüklerine göre 23 kentin oy oranlara göre temsil hakkı bulunduğu synedrion'dan bahsederek sadece bir meclisin varlığına işaret etmektedir. Roma Dönemi'nde boule ve ekklesia olmak üzere iki meclisin yer aldığı sistemin Hellenistik Dönem'deki durumu hakkında fikir edinmek zordur. Lykia Birliği'nin bağımsızlık döneminde idari, askeri, adli, dini, mali alanlarda son derece aktif olduğu yazıtlarda söz konusu olan sahalarda Birlik adına hizmette bulunmuş kişilerin varlığından anlaşılmaktadır. Askeri alanda savaş ve barış kararı alma, dini alanda kült kurma ve bayram tertibi, politik ve siyasi alanlarda yeni üye kabulü, elçilikte bulunma ve onurlar verme gibi işlerde söz sahibi olan Birlik'in yetki sahasının oldukça geniş olduğu görülmektedir. Bu denli önem teşkil eden Birlik'in bünyesinde yararlı işler yapmış seçkin kişiler ve ailelerin yer alması beklenilen bir durumdur. Bu seçkin tabaka icraatlar, hayırhahlıklar, üstlendikleri görev ve memuriyetler ile ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Strabon who wrote under Augustus and quoted from Artemidoros informs about the structure and the institutions of the Lycian Confederacy. According to Strabon, 23 cities were members of Confederacy. Referring to the cities which struck Lycian federal coins a possible list of 23 cities can be determined. Although Strabon mentions the Confederacy as“Lykiakon systema”, it was named mostly as“koinon”,“ethnos”or simply“Lykioi”in the hellenistic inscriptions. Strabon mentions a single synedrion made up through the representatives from 23 member poleis in proportion to their significance. For Roman times there are two assemblies: bule and ekklesia. It's, however, difficult to get an idea about assembly in Hellenistic period. The inscriptions regarding the individuals who performed ἐθνικαὶ ἀρχαί points out that the Lycian League was highly active during the period of independence in administrative, military, judicial, religious, and financial areas. The League had an extended sphere of competence including the decision on war and peace and alliances, the installation of cults and festivals, the acceptance of new members into the federal sympoliteia, diplomatic relations through the legations, and the honours for eminent individuals. Being so effective an organization it is not surprising for the Lycian Confederacy that it profitted from federal notables who came into prominence in the society through glorious achievements during their service on behalf of the League.