Eğitim ve değerler tartışmasında edebiyatın meşruluğu sorunu
Legitimacy issue of literature in education and values debates
  1. Tez No: 363434
  2. Yazar: NECİP ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN BALANUYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eğitim felsefesi yazınında değerler ve değer aktarımı genel olarak iki yönden ele alınır: Bir grup eğitimi başlı başına bir değer aktarım süreci olarak kabul ederken, diğer bir grup bu kabule karşı çıkıp, eğitimde değer aktarmanın meşruluğunu sorunsallaştırır. Bu çalışmada öncelikle eğitimin kaçınılmaz olarak bir değer aktarımına dönüşeceği ileri sürülecek, ancak bu kabulün zorunlu olarak bireysel özerkliğin yıkımına yol açmayabileceği gösterilecektir. Bu amaçla bir eğitim düşüncesinin zorunlu olarak belli bir değer aktarımı gerçekleştireceği kabulüne dayanarak“hangi değerlerin”yeğlenebileceği yeni bir tartışma olarak irdelenecektir. Çalışmanın kalan bölümü edebiyat ve değerler ilişkisine odaklanacak, edebiyatın bu süreçte istendik bir değer aktarım amacıyla ne ölçüde meşru bir eğitim içeriği oluşturabileceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are basically two rival views in literature on philosophy of education concerning 'values' and their 'transmission': According to one view, education is first and the foremost a process of transmission. The other view, however, sees this so-called transmission role of education as mainly problematic. Here we will firstly claim education to inevitably turn into a transfer of values, but it will also shown here that this presumption does not necessarily lead to collapse of individual autonomy. With this aim, depending on the assumption that an idea of education will necessarily transfer some values; that 'which of the values' are preferable will be scrutinized as a new discussion. The rest of the work will focus on the relations between values and the literature, and it will be discussed that to what extent literature can create a legitimate educational content targeting the transfer of demanded values.