Toplu konutlarda enerji etkin aydınlatma tasarımı ve fotovoltaik panellerin entegrasyonuna ilişkin bir uygulama çalışması
Energy efficient lighting design on mass housing and a case study about integration of photovoltaic panels
- Tez No: 363616
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPİN KÖKNEL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Aydınlatma, en yaygın olarak inşa edilen ve yoğun bir kullanıma sahip bina tipolojisi olan konutlar için, oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu durum enerji kaynaklarının azalması ile birlikte düşünüldüğünde, konut aydınlatma sistemlerinin, enerji verimliliği bağlamında tasarlanması gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Çalışma, toplu konut aydınlatma sistemlerinin, enerji verimli olarak tasarlanması adına, doğal aydınlatmanın maksimum kullanımını, yapma aydınlatma için ihtiyaç duyulan enerjinin ise pv (fotovoltaik) paneller aracılığı ile elde edilmesini araştırmaktadır. Çalışmada aydınlatma, toplu konut, aydınlatma enerji performansı, doğal ışığın maksimum kullanımı için tasarım değişkenleri, konutlarda görsel konfor, pv panel tarihi ve konut binalarına entegrasyonu hakkında bilgi verildikten sonra, bir uygulama çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lighting has a quite significant role for the most commonly built and intensively used houses. When this case is considered with the forthcoming energy crisis, the design of lighting systems of the houses in the context of energy efficiency becomes as a necessity. The study reveals how to use natural lighting at a maximum level and how to get energy needed for artificial lighting through PV panels (photovoltaic panels) to be able to design the lighting systems of the mass houses energy efficiently. In the study, following subjets are defined and discussed; lighting, mass housing, lighting energy performance, design parameters to use natural lighting at maximum level, visual comfort in the houses, PV panel history and integration at houses. And at the end of this study an application study is stated.