Erzurum Palandöken baraj gölü suyunun seramik membran mikrofiltrasyon yöntemiyle arıtılması
The treatment of Erzurum Palandöken dam water using ceramic membrane microfiltration technique
  1. Tez No: 363886
  2. Yazar: DERYA AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. ERGÜN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nüfusun hızlı artışı ve sanayileşmenin etkisiyle zaten sınırlı olan su kaynakları hızla tükenmektedir ve daha ciddi bir biçimde kirlenmektedir. Bundan dolayı içme suyu arıtımında daha verimli teknolojilerin kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. İçme suyu arıtımında kullanılan klasik arıtma yöntemleri ihtiyaç duyulan arıtma kalitesini sağlamakta artık zorlandığından yeni arıtma teknolojilerine ihtiyaç giderek artmaktadır. Bunlar arasında membranlar öne çıkmaktadır. Membran sistemleri, daha az alan kaplamakta ve işletme kolaylığı sağlamaktadır. Aynı zamanda, daha az kimyasal ile daha kaliteli çıkış suyu elde etmektedir Dolayısıyla gelişen teknoloji ile son zamanlarda tercih edilen bir alternatif arıtma yöntemi olmaktadır. Mikrofiltrasyon ve ultrafiltrasyon uygulamaları bu alanda önemli bir gelişme kaydetmiştir. Su içerisinde çözünmüş halde bulunan kirleticilerin gideriminde MF ve UF uygulamaları yetersiz kaldığından ön arıtım işlemleriyle bu formlar giderilmektedir. En çok tercih edilen yöntemlerden biri de kompleksleştirici maddelerin eklenmesidir. Koagülasyon-MF/UF birleşik yöntemiyle çözünmüş halde bulunan organik/inorganik kirliliklerin giderimi etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İnorganik malzemeler son yıllarda membran malzemesi olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Organik malzemelere göre kimyasal ve fiziksel olarak daha dayanıklı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu çalışmada içme suyu arıtımı için koagülasyon sonrası seramik membran filtre ile MF işlemi yapılmıştır. Erzurum Palandöken Baraj Gölü'nden getirilen ham su kullanılarak laboratuvar ölçekli çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, mevcut işletimde olan ve klasik arıtma metotlarının kullanıldığı Erzurum İçme Suyu Arıtma Tesisi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonuçları incelendiğinde ise daha az kompleksleştirici kullanımı ile klasik arıtma yöntemlerine göre daha kaliteli bir çıkış suyunun daha kısa bir sürede elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water resources have rapidly depleted because of limited water resources, population growth and effect of industrialisation. So using of the more efficient technologies is a need for water treatment. Conventional water treatment systems have been usually compared to membrane technologies because conventional water treatment sysystems can't afford the same water quality and is'nt economic. In recent years, membrane systems ara prefered because of using the less chemicals, taking the less spaces, accomodation of operation and the more quality product. Application of microfiltration and ultrafiltration has developed importantly in this area. Processing of MF and UF is insufficient about removing the dissolved pollutant in water so pretreatment is done for removing this dissolved pollutant. One of the technique is adding coagulant. Removing of dissolved organic/inorganic pollutant has been carried out effectively with Integrated systems Coagulatıon with MF/UF. In recent years, inorganic materials have been using widespered as a membrane material. Inorganic materials have been used because of the more resistant to physical and chemical strength than organic materials. In this study, Water of the Erzurum Palandöken Dam have been treated in the lab scaled using ceramic membrane MF system with coagulation. Results have compared to results of The Facility of Erzurum Drinking Water Treatment that have been using conventional treatment techniques. When Integrated systems coagulation with MF/UF has been used the more quality products have been achieved and added the less coagulants and chemicals have been used in shorter time than conventional water treatment systems.