Curıosıty yüzey aracı ile Mars gezegeninin fiziksel özellikleri ve yaşam araştırmaları
Features of Mars planet with curiosity and life explorations
- Tez No: 363910
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada amaç, Mars gezegenine NASA tarafından gönderilen Curiosity (Merak) yüzey aracının yapacağı bilimsel deneylerin sonuçlarının takibine yöneliktir. Aynı zamanda Mars gezegenine daha önce gönderilmiş benzer araçların ne amaçla gönderildikleri ve kısaca neler yaptıkları araştırılarak derlenmiştir. Araştırmanın bulguları belge doküman analizi yöntemiyle elde edilmiş olup Mars gezegeninde yaşamla ilgili bilgilerin derlenmesine yönelik içerik analizi yapılmıştır. Mars gezegenine gönderilecek uzay araçlarının bilgilerine de çalışmada yer verilmiştir. Curiosity yüzey aracı üzerinde bulunan aletlerle Mars'ta yaşamla ilgili deneyler yapmaktadır. Araç Mars'ta atmosfer, mineraloji, elementel izotop ve su takibi açısından diğer araçlara göre daha detaylı çalışmalar yapmaktadır. Aracın yaptığı deneyler daha önce Mars'a gitmiş olan araçların yaptığı deney sonuçlarıyla karşılaştırılmakta ve gelecekte Mars'a gidecek araçlara hangi aletlerin eklenmesi gerektiğine dair yardımcı olmaktadır. Curiosity Mars'ta yaptığı deneylerle Spirit ve Opportunity'nin tespit ettiği bilgileri doğrulamış ve daha da derinleştirmiştir. Tezde, Mars geçmişinde muhtemelen suyun ve daha yoğun atmosferin olduğu öne çıkan bilgiler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this work is to follow the results of scientific experiments, done by Curiosity rover which was sent to Mars by NASA. Also, on what purpose similar rovers were sent to Mars before and what they did in brief is researched and compiled together. Findings of the research are achieved by document analysis method and content analysis has been done for compiling information about life on Mars. Moreover, information of spacecrafts that will be sent to Mars in the future is stated in this work. Curiosity rover carries out experiments on life on Mars with its equipment. The space craft makes more detailed experiments than the other spacecrafts in terms of atmosphere, mineralogy, elemental isotope and water research on Mars. The findings of the rover are compared to the results of space crafts, sent Mars before and it helps which equipments required for the future researches. Curiosity has confirmed the findings of Spirit and Opportunity with its experiments on Mars and deepened more. In this thesis, among prominent information is that there was water and denser atmosphere in history of Mars.