Tarihi eserlerin turizm amaçlı kullanımı
  1. Tez No: 12464
  2. Yazar: NURHAYAT ÖRÜNDÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ill ÖZET Tarihi eserler eski çamlar ve kültürlere kar şı duyulan merak ve ilgi nedeniyle turizm hareketle rinin oluşumunda önemli bir etken olmaktadır. Ancak tarihi eserlerin turizm amaçlı kullanımı çoğunlukla müze ve örenyerlerinde olduğu gibi alışılmış klâsik bir biçimde sınırlı kalmaktadır. Son yıllarda özellikle gelişmiş batı ülkelerin de tarihi eserlerin kullanımı konusunda çeşitlilik gö rülmektedir. Tarihi yapıların aslına uygun bir biçimde restore edilerek modern yaşamın gereksinimlerini karşı layacak şekilde düzenlenmesi ve yapılış amacına uygun yada tamamen yeni fonksiyonlar verilerek kullanımı uy gulanmaktadır. Tarihi eserlerin yeni amaçlarla kullanımı bu eserlerin tahrip edilmelerini önleyerek korunmalarını sağlamakta, bunun yanısıra kullanıldığı alanda gerek sinimi karşılamakta ve çekicilik unsuru yaratmaktadır. Özellikle çekicilik unsuru olmaları turizm amaçlı kul lanımlarda önemli ve etkin bir husus olup, işletmenin tanıtma ve pazarlamasına katkıda bulunmakta ve doluluk ve kârlılığını da olumlu yönde etkilemektedir. Tarihi eserlerin turizm amaçlı kullanımı Türki ye'de yeni bir olgudur. Bu tür kullanım 70' li yıllarda başlamışsa da daha ziyade 80'li yıllarda ilgi çekmiş ve yoğunluk kazanmıştır. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun teşebbüsleriyle başlatılan uygulamaların son yıllarda başka kurum ve kuruluşlarca da benimsendiği gözlenmektedir. Halen birçok tarihi yapı onarılarak konaklama tesisi, restoran, bar veya alışveriş ünitesi olarak kullanılmakta ise de ülkenin gerek tarihi eserIV gerekse turizm potansiyeli dikkate alındığında bu uygu lamaların çok az olduğu görülmektedir. İngiltere tarihi eserlerin yeni kullanımının yoğun ve çok amaclı olarak uygulandığı bir ülkedir. Tarihi yapılar restore edilip konuttan kültür merkez leri ve enformasyon burolarına kadar çok çeşitli amaç lara hizmet etmektedir. Turizm de en yaygın kullanım türler indendir. Turizm sektöründe yılda takriben 12 milyar dolar gelir elde edilen İngiltere için tarihi eserler turizm potansiyelinin önemli bir bölümünü oluş turmakta olap tarihi varlıkları korumak ve azami yarar sağlamak amacıyla tarihi eserlerin turizm amaçlı kulla nımı da çeşitlendirilmiştir. Tarihi eserlerin ülkemizde uygulanılan kullanım türlerinin yaygın kullanımı yanı- sıra, toplantı ve kongre merkezleri, film platoları gibi farklı fonksiyonlar için de kullanılmaktadır. 30 yıldan eski olan tüm yapıların tescil edilerek korunmaya alın dığı İngiltere'de şatolar, malikaneler vb. görkemli ya pılar yanısıra eski çiftlik binaları, ahırlar ve atölyeler dahi onarılarak turizm başta olmak üzere çeşitli amaçlarla yeni kullanıma açılmaktadır. Tarihi eserlerin turizm amaçlı kullanımına iliş kin yapılacak çalışmalarda İngiltere uygulamalarının dikkate alınması yararlı olacaktır. Bu örnek gözönünde bulundurularak alınacak tedbirler ve tarihi eserlerin turizm amaçlı kullanımı teşvik edici düzenlemelerin ülkemiz turizminin gelişmesinde önemli katkıları olacak tır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Historical monuments are one of the most important factors in the evolution and development of tourism due to the. curiosity and interest of people for old ages and antique cultures. Yet the use of historical monuments in tourism is usually limited to the usual classical use as museums and sites. Reuse of historical buildings is a new trend especially in the developed western countries. In these countries historical buildings are used, for various purposes after they are restored and provided with modern facilities. The reuse of historical buildings for new purposes creates an attraction for the sector it serves as well as providing conservation for the building and answering a need in the field of its use. Creating attraction is very important and effective aspect in the reuse of historical buildings especially for tourism purposes. ît is important in the promotion and marketing and effective in occupancy and profitability in the positive direction. The use of historical buildings for tourism purposes is very new in Turkey. Although the first samples are seen in 70 ' s it is only in 80' s that a real interest started. At present, there are several tourism established including hotels, restaurants, bars and shops that are of historical buildings but considering the potential that Turkey has for tourism and historical monuments the present situation can be only a beginning. Historical buildings are widely used for a variety of purposes in England. Tourism is one of the most popular type of reuse. Historical momımönts' are aVI very important part of the tourism potential in England where the annual income from international tourism is about 12 billion dollars. There is also a variety in the reuse of historical buildings for tourism, in England. In addition to the types of facilities in. Turkey, historical buildings in England are also widely used as meeting and conferonce halls, congress centers and film studios. Besides the large and monumental buildings like old country houses, even Old buildings like farm houses, stables and small factory buildings are restored and used for several purposes including tourism. The reuse of historical buildings for tourism purposes in England is a good example in this field. Keeping it in mind can be helpful while taking measures and making new policies to promote reuse of historical buildings in Turkey for the development of tourism.