Sübstitüe tiyosemikarbazon ligandlı Fe(III) ve Ni(II) komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structural characterization of Fe(III) and Ni(II) complexes with substituted thiosemicarbazone ligand
  1. Tez No: 363912
  2. Yazar: SEYHAN ALBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Karışık sert-yumuşak NS donör ligandların koordinasyon kimyası güncel ilgi alanıdır. Tiyosemikarbazonlar da çok yaygın olarak incelenen kükürt ve azot içeren ligandlardır. Tiyosemikarbazonların koordinasyon kimyasına yönelik bu gerçek eğilim, yapılarındaki aldehit ve ketona bağlı olarak sergiledikleri geniş biyolojik aktiviteden kaynaklanır. Bu çalışmada 2-hidroksi-4-metoksiasetofenon S-allil-tiyosemikarbazon (1a), 2-hidroksi-4-metoksiasetofenon S-propil-tiyosemikarbazon (1b), 2-hidroksi-4-metoksibenzofenon S-allil-tiyosemikarbazon (2a), 2-hidroksi-4-metoksibenzofenon S-propil-tiyosemikarbazon (2b), 2,4-dihidroksibenzofenon S-allil-tiyosemikarbazon (3a), 2,4-dihidroksibenzofenon S-propil-tiyosemikarbazon (3b) olmak üzere altı yeni S-alkil tiyosemikarbazon elde edildi. Kalıp sentez ile S-alkil tiyosemikarbazon türevlerinin nikel(II) ve demir(III) iyonları varlığında salisilaldehit ile N2O2 tipinde çelat kompleksleri sentez edildi. Ayrıca, 2-hidroksi-4-metoksibenzofenon S-allil-tiyosemikarbazon ve salisil aldehitin nikel klorür ile kalıp reaksiyonundan N4O2-tipinde kompleks bileşik elde edildi. Tiyosemikarbazonlar ve komplekslerin özellikleri ve yapıları elementel analiz ve IR, 1H-NMR, EI-MS ve UV-vis spektroskopileri ile araştırıldı. N4O2-tipindeki kompleksin tek kristal yapısı X-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Coordination chemistry of mixed hard-soft NS donor ligands is a field of current interest. Thiosemicarbazones that are most widely studied are sulphur and nitrogen consisting ligands. The real impetus towards coordination chemistry of thiosemicarbazones is the wide range of biological properties depending on parent aldehyde or ketone. In this study, the six new ligands were obtained, namely 2-hydroxy-4-methoxy acetophenone S-allyl-thiosemicarbazone (1a), 2-hydroxy-4-methoxy acetophenone S-propyl-thiosemicarbazone (1b), 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone S-allyl-thiosemicarbazone (2a), 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone S-propyl-thiosemicarbazone (2b), 2,4-dihydroxybenzophenone S-allyl-thiosemicarbazone (3a), 2,4-dihydroxybenzophenone S-propyl-thiosemicarbazone (3b). N2O2-type chelate complexes were synthesized by template synthesis of S-alkyl thiosemicarbazone derivatives with salicyl aldehyde in the presence of nickel(II) and iron (III) ions. In addition, the template reaction of nickel chloride with 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone S-allyl-thiosemicarbazone and salicyl aldehyde resulted in formation of N4O2-type complex. The properties and structures of thiosemicarbazones and their complexes were investigated by elemental analyses, IR, 1H-NMR, EI-MS ve UV-vis spectroscopies. Single crystal structure of N4O2-type complex were determined by using X-Ray Diffraction Method.