GaInAs yapılarının XRD ile karakterizasyonu
An investigation of GaInAs structure by XRD method
  1. Tez No: 363947
  2. Yazar: ALİYE ALEV KIZILBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
III. nesil güneş pillerinden olan“ Çok eklemli hücre”ya da“Tandem hücre”diye adlandırılan yüksek verimli fotovoltaik hücreler, farklı bant aralıklı eklemlerin ardışık olarak büyütülmesi sonucu elde edilir. Böyle bir yapıda her eklem güneş ışığının farklı dalga boyları soğuracak şekilde yüksek enerji band aralığından düşük enerji bant aralığına doğru olacak şekilde dizayn edilir. Grubumuzca yapılan bir TÜBİTAK projesi kapsamında seçilen tandem güneş pili yapısı Ge alttaş üzerinde elde edilen p-n Ge eklemi üzerine MOCVD yöntemi ile epitaksiyel olarak örgü uyumlu bir şekilde büyütülen GaInP/GaInAs eklemlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın konusu ise bu yapının ilk heteroeklemi olan GaInAs/Ge yapısının üniversitemiz bünyesinde bulunan Nanofotonik Merkezi Laboratuvarındaki Rigaku Smart-Lab x-ışını kırınımı cihazı ile yapısal karakterizasyonunun yapılmasıdır. Çalışma kapsamında sallantı eğrileri (rocking curve), 2Ɵ/w ve ters uzay haritalandırma (RSM) ölçümleri simetrik ve asimetrik düzlem için yapılmıştır. Yapıya ait örgü sabitleri belirlenerek alaşımın indiyum içeriği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Multijunction Cells”or“Tandem Cells”so called high-efficiency photovoltaic cells are one of the III. generation solar cells which obtain growing the stack of cells with different bandgaps. This solar cell design such that each cell are sorted the toward large energy bandgap to lower than the energy bandgap for absorb the different wavelength of sunlight. A TÜBİTAK project is been executed by our group on tandem solar cell structure that consist of MOCVD grown GaInP/GaInAs on p-n Ge junction on Ge substrate. The subject of this study is made of structural characterization of GaInAs/Ge which is first heterojunction of Tandem solar cell by Rigaku Smart-Lab x-ray diffraction facility that founded in Nanophotonic Laboratory at Cumhuriyet University. Working under rocking curve, 2Ɵ / w and reciprocial space mapping (RSM) measurements were made for symmetrical and asymmetrical planes. Determining the lattice constants of the structure was determined indium content of the alloy.