Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinde bina-zemin ilişkisinin jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of soil-structure relationship by geophysical methods in Cumhuriyet University campus
- Tez No: 363964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışma alanı olan Cumhuriyet Üniversitesi Kampüs yerleşimi, sismik kaynaklardan uzakta yerleşik bir bölgededir. Ancak, meydana gelen uzak depremler, özellikle alüvyon yapılı alanlarda yer büyütmesi etkisi göstermektedir. Bu durum da potansiyel bir risk oluşturmaktadır. Yerleşim yerlerinin jeofizik araştırmaları zeminlerin depremlerden etkilenme duyarlığının belirlenmesi adına bir risk analizi yapılmasına temel oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Kampüs yerleşimi içerisinde seçilen Fakülte binalarının bina-zemin ilişkisi araştırılmıştır. Öncelikle bu binaların üzerine yerleştirildiği zemin özelliklerinin ortaya çıkarılması için GPR, MASW, ReMi ve Mikrotremor yöntemleri kullanılarak jeofizik araştırmalar yapılmıştır. GPR yöntemi ile yer altı tabakalarının konumları ve olası zayıf zonlar belirlenmiş ve MASW ve ReMi yöntemi ile yeraltındaki tabakaların S dalga hızı değişimi ortaya çıkarılmıştır.Mikrotremor ölçümleri ile baskın titreşim periyotları belirlenmiş, ayrıca, binaların her katında mikrotremor ölçümleri yapılarak binaların hakim periyot değerleri bulunmuştur. Elde edilen veriler ışığında çalışma alanında yer alan binalardan hesaplanan baskın titreşim periyotları 0,26 – 0,42 saniye arasında ,binaların oturduğu zeminlerde ise 0,44 – 0,56 saniye arasında değiştiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar bir araya getirilerek bina-zemin ilişkileri ortaya çıkarılmıştır. MASW VE ReMi yöntemlerinden elde edilen kayma dalgası hız değerlerinin Yer Radarı (GPR) yönteminden belirlenen tabakalarla uyumlu olduğu belirlenmiştir. Son olarak binaların üzerine yerleştiği zeminler ile binaların her katından elde edilen baskın periyot değerleri karşılaştırılarak çalışma alanı içerisinde risk içeren alanlar tespit edilmiştir. Buna ek olarak Vs kayma dalgası hızı kullanılarak NEHRP zemin sınıflaması kriterlerine göre her alan için zemin sınıflaması yapılmıştır.Yapılan bu sınıflamaya göre çalışma alanında yer alan zeminlerin C ve D sınıfı zeminlerden meydana geldiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cumhuriyet University Campus which is study area is a region located at a remote distance from seismic sources. However, remote distance earthquakes show amplification effect of ground in the alluvial soils. This situation occur a potential risk.Geophysical investigations of cities provides a basis for site-specific hazard analysis in urban settlements. The selected of faculty buildings were investigated soil-structure relationship in Cumhuriyet University Campus in the frame of this study. Primarily geophysical surveys were conducted by using GPR, MASW, ReMi and Microtremor methods for determining properties of placed on the floor of the buildings. The location of the underground layer and potential weak zones were determined by using GPR and was uncovered S wave velocity variation of underground layers by using MASW and ReMi methods. The dominant periods were determined by microtremor measurements,and dominant periods were determined of faculty buildings by performing microtremor measurement on the each floor. Dominant vibration periods were determined to be between 0,26 – 0,42 seconds for faculty buildings and dominant vibration periods to be between 0,44-0,56 seconds for the soil as a result of the obtained data.Soil-structure relationship was determined by combining the to obtained results. The specified layers by found GPR method were determined compatible with shear wave velocities by obtained MASW and ReMi methods.Finally, the risky areas were determined that by comparing derived dominant period values from the soils and on the each floor.In addition, soil classification was made for each field using Vs30 shear wave velocity according to the criteria of NEHRP soil classification. Soils were uncovered to consist from class C and D soils that located in the study field according to this classification.